Praktycznie w każdym otoczeniu spotykamy osoby, które można uznać za toksyczne. Relacje z takimi ludźmi mogą odcisnąć się piętnem nawet na reszcie życia, dlatego w trosce o zdrowie psychiczne czasem warto rezygnować z niekorzystnych znajomości. Sprawdź, jak poznać, że ktoś jest toksyczny i jak uwolnić się od zagrożenia, które ze sobą niesie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zazwyczaj myśląc o kimś toksycznym, w głowie nasuwa się wyobrażenie o małżeństwie lub parze, gdzie jedna strona zachowuje się irracjonalnie, manipuluje, grozi, bawi się uczuciami drugiej osoby lub wmawia jej, że to z nią jest coś nie tak. Okazuje się, że toksyczne relacje nie występują tylko w związkach. Można je mieć z rodzeństwem, rodzicami, przyjaciółmi, czy nawet współpracownikami. Wczesne rozpoznanie zagrożenia pozwala na szybkie odsunięcie się od takich osób. Gdy toksyczna relacja łączy się z przywiązaniem lub miłością, odejście jest dużo trudniejsze. W rozpoznaniu znajomości, która ma na nas zły wpływ, może pomóc przemyślenie dwóch istotnych aspektów.
Toksyczna osoba może zaniżać twoją samoocenę i nie okazuje ci wsparcia wtedy, gdy tego potrzebujesz. Szukasz nowej pracy i słyszysz: "Po co chcesz coś zmienić? W tamtej pracy jest ci tak źle? I tak nikt cię nie przyjmie"? Poznajesz kogoś nowego i słyszysz: "Naprawdę wierzysz w to, że on jest tobą zainteresowany? Odpuść, to unikniesz rozczarowania"? To właśnie może być objaw toksycznej znajomości. Próba zaniżenia twojej samooceny przez drugą osobę, mówienie, że jesteś słaba, że coś ci się nie uda i nawet nie warto próbować, a także ciągły brak wsparcia z czasem sprawiają, że zamykasz się w sobie, malejesz, nie podejmujesz nowych prób i robisz to, czego oczekują od ciebie inni.
Przykłady podobnych zwrotów podaje psycholożka dr Kirren, dzieląca się swoją wiedzą z zakresu psychologii na TikToku.
Mówienie sobie wzajemnie o problemach w związku lub w przyjaźni jest bardzo ważne i przynosi ulgę, jednak jeśli relacja polega na tym, że jedna osoba ciągle się żali, co wpływa niekorzystnie na twoje samopoczucie, tak nie powinno być. Gdy wysłuchasz przyjaciela i chcesz opowiedzieć o swoim kłopocie, a ten ci przerywa, to może znaczyć, że coś w tej relacji jest nie tak, jak powinno. Zdarza się, że długie słuchanie o problemach drugiej osoby powoduje poczucie przywiązania i odpowiedzialności za nią i jej krzywdę, co jest bezpodstawne. Takie działanie daje przeciwnej stronie poczucie kontroli i wiedzę, że wysłuchasz jej zawsze, gdy tylko tego zechce.