Takich prognoz nie było od 56 lat. Czeka nas mroźna zima. Rachunki za ogrzewanie mogą być naprawdę wysokie

Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej podał kilka dni temu dane, z których wynika, że zasięg pokrywy śnieżnej na półkuli północnej pod koniec tegorocznego listopada, jest jednym z najwyższych od 56 lat. Grudzień może być więc wyjątkowo mroźny.

Jaka zima czeka w tym roku Polaków? Synoptycy informują, że już w grudniu temperatura może spaść nawet do -20 stopni Celsjusza. Wiele wskazuje na to, że w tym roku zima będzie wyjątkowo mroźna, a tym samym rachunki za ogrzewanie pójdą w górę.  

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Józefin pod Warszawą. Pierwszy śnieg

Czeka nas mroźna zima. Takich złowrogich prognoz nie było od 56 lat 

Zima zbliża się ogromnymi krokami. Za nami pierwsze opady śniegu i przymrozki. Instytutu Meteorologii Gospodarki Wodnej opublikował niedawno dane, które nie wróżą dobrej wiadomości dla naszego portfela. Według NOAA/Rutgers Global Snow Lab zasięg śniegu na półkuli północnej jest obecnie bardzo wysoki i wynosi około 41 mln km2. Okazuje się, że są to rekordowe dane. Zasięg pokrywy śnieżnej jest jednym z najwyższych od 56 lat.  

Zima w Polsce 2022/2023. Co mówią synoptycy? 

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikowali długoterminową prognozę pogody obejmującą okres od grudnia bieżącego roku do marca 2023 roku. Zgodnie z tymi przewidywaniami, temperatury w grudniu mają mieścić się w granicach normy wieloletniej z lat 1991-2020.  Jak podaje serwis wyborcza.pl, będzie to jednak sroga zima. Podczas spotkania zorganizowanego z okazji Świątecznych Targów Książki w Rzeszowie leśniczy Nadleśnictwa Baligród Kazimierz Nóżka i Marcin Scelina z leśnictwa Roztoki zdradzili, że widać to po zachowaniu niedźwiedzi.  

– Zapowiada się sroga, śnieżna i mroźna zima. To widać po zachowaniu niedźwiedzi, po ich wyjątkowej otyłości w tym roku. Nabrały dużo sadła, co zapowiada długą, tęgą zimę – powiedział Nóżka cytowany przez "Gazetę Wyborczą".  

Więcej o: