To pewne! Ci Polacy w 2023 roku zapłacą więcej. Podatki pójdą w górę

Nie tylko podatek od nieruchomości w 2023 roku pójdzie w górę. Pewne jest jedno. Nadchodzące podwyżki odbiją się na kieszeniach milionów Polaków. Kto powinien przygotować się na większe wydatki?

Maksymalna wysokość podatku od nieruchomości ustalana jest przez Ministerstwo Finansów, ale to gminy decydują ostatecznie, jaka stawka będzie obowiązywać na danym terenie. Wiadomo jednak, że kwoty te mogą wzrosnąć w porównaniu do 2022 roku. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Podatek od zysków nadmiarowych spółek energetycznych to dobry pomysł?

Podatek od nieruchomości 2023. Ile wyniesie? 

To w dużej mierze inflacja wpłynęła na podwyżkę podatku od nieruchomości. W momencie wyliczeń przeprowadzanych przez Ministerstwo Finansów wynosiła ona 11,8 proc. i właśnie o tyle zgodnie z obwieszczeniem ministra z 28 lipca 2022 roku, zostaną podniesione przyszłoroczne stawki: 

  • z 25,74 zł na 28,78 zł/mkw — za budynki przeznaczone pod działalność gospodarczą,
  • z 0,89 zł na 1,0 zł/mkw — za budynki mieszkalne,
  • z 0,54 zł  0,61 zł//mkw — za grunty,
  • z 1,03 zł na 1,16 zł/mkw — za grunty, na których prowadzona jest działalność gospodarcza. 

Choć o ostatecznej wysokości podatku decydują gminy, to warto zaznaczyć, że według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2022 r. aż 88 proc. gmin zdecydowało się podnieść podatek od nieruchomości.  

Nie tylko nieruchomości pójdą w górę. Podatek od psa także będzie wyższy 

Właściciele psów również powinni przygotować się na większe wydatki w 2023 roku. Maksymalnie będzie mógł on wynieść 150,93 zł, czyli o ponad 15 zł więcej niż w 2022 roku. Nie we wszystkich gminach obowiązuje jednak podatek od psa, a jego ostateczna wysokość również zależy od decyzji samorządu. Niektórzy są zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku. Mowa m.in.: o osobach z orzeczeniem o dowolnym stopniu niepełnosprawności, gdy jest to pies asystujący, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności czy osobach powyżej 65 lat, które prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe.

Więcej o: