Maksymalna wysokość podatku od nieruchomości ustalana jest przez Ministerstwo Finansów, ale to gminy decydują ostatecznie, jaka stawka będzie obowiązywać na danym terenie. Wiadomo jednak, że kwoty te mogą wzrosnąć w porównaniu do 2022 roku.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
To w dużej mierze inflacja wpłynęła na podwyżkę podatku od nieruchomości. W momencie wyliczeń przeprowadzanych przez Ministerstwo Finansów wynosiła ona 11,8 proc. i właśnie o tyle zgodnie z obwieszczeniem ministra z 28 lipca 2022 roku, zostaną podniesione przyszłoroczne stawki:
Choć o ostatecznej wysokości podatku decydują gminy, to warto zaznaczyć, że według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego w 2022 r. aż 88 proc. gmin zdecydowało się podnieść podatek od nieruchomości.
Właściciele psów również powinni przygotować się na większe wydatki w 2023 roku. Maksymalnie będzie mógł on wynieść 150,93 zł, czyli o ponad 15 zł więcej niż w 2022 roku. Nie we wszystkich gminach obowiązuje jednak podatek od psa, a jego ostateczna wysokość również zależy od decyzji samorządu. Niektórzy są zwolnieni z obowiązku zapłaty podatku. Mowa m.in.: o osobach z orzeczeniem o dowolnym stopniu niepełnosprawności, gdy jest to pies asystujący, z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności czy osobach powyżej 65 lat, które prowadzą samodzielne gospodarstwo domowe.