Niektóre zapachy mogą źle wypływać na samopoczucie. Tych w szczególności warto unikać

Zapachy mają wiele właściwości. Niektóre pomagają uśmierzyć ból, udrażniać drogi oddechowe, wpływać relaksująco. Inne z kolei wręcz przeciwnie - działają drażniąco, niekiedy nawet odstraszająco, czy mogą powodować ból głowy. Z których lepiej zrezygnować? Te zapachy źle wpływają na samopoczucie

Zapachy mogą mieć olbrzymi wpływ na nasze samopoczucie. Cytrusy i lawenda pomogą się odprężyć, mięta i rozmaryn orzeźwić, a czekolada zbudować romantyczny nastrój. Słodki zapach szarlotki, którą upiekła babcia, przywołuje obraz beztroskiego dzieciństwa. Zapachy są stosowane w leczeniu oraz sprzedaży i marketingu. Warto mieć jednak na uwadze, że nie wszystkie mają na nas pozytywny wpływ. Jakich się wystrzegać?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wspaniały zapach w kilku postaciach. Co można wyczarować z lawendy?

Zapach, który nie tylko źle wpływa na samopoczucie, ale także jest szkodliwy dla zdrowia

Oczywiście to, czy coś nam przepięknie pachnie, czy wręcz przeciwnie, zależy także od osobistych upodobań człowieka. Istnieje jednak grupa zapachów, które niemal w każdym przypadku mają zły wpływ na nasze samopoczucie. Należy do nich przede wszystkim dym papierosowy, który dodatkowo jest niezdrowy. Szkodzi nie tylko samemu palaczowi, ale także osobom z otoczenia. Ma negatywny wpływ na oddech i przesiąkają nim ubrania, włosy oraz pomieszczenia. 

Te zapachy źle wpływają na nasze samopoczucie. Gdy się utrzymują, należy iść do lekarza

Do aromatów, które źle wpływają na nasze samopoczucie, należą przede wszystkim te, które dotyczą naszego ciała. Mowa o nieświeżym oddechu czy pocie. Z ich powodu czujemy się niekomfortowo i niepewnie. Pamiętaj, że jeśli dbasz o higienę, a problem nadal występuje, bezdyskusyjnie należy skonsultować się z lekarzem.

Nie tylko sam zapach, ale także jego ilość może niekorzystnie wpływać na samopoczucie

Nawet wyjątkowo piękny i delikatny zapach perfum będzie wydawał się nam nie do zniesienia, jeśli naniesiemy ich na siebie zbyt dużo. Co więcej, może spowodować ból głowy. Perfumami najlepiej skropić włosy i ubranie.

Sztuczne zapachy w kosmetykach. Źle wpływają na nastrój oraz skórę

Zapachy stosowane w balsamach z tej samej linii co perfumy, często działają bardzo drażniąco. Producenci osiągają go z pomocą emulgatorów i konserwantów, zamiast naturalnych składników, co sprawia, że nie tylko gorzej pachną, ale i źle wpływają na nasze samopoczucie i skórę. Lepiej postawić na naturalne kosmetyki, w których składzie znajdziemy olejki eteryczne.

Więcej o: