W polskiej kinematografii, zwłaszcza wśród komedii, nie brakuje powiedzeń czy dialogów, które są przez wielu z nas używane na co dzień w rozmowie z przyjaciółmi czy rodziną. Czy wiesz, z jakich filmów pochodzą te cytaty? Z pewnością są ci znane.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Marian, tu jest jakby luksusowo
Zdanie w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością na platformie TikTok i jest wykorzystywane w trendowych nagraniach. To słowa wypowiedziane przez Ewę Kasprzyk w komedii "Galimatias, czyli kogel-mogel II" w reżyserii Romana Załuskiego. Były reakcją Wolańskiej na widok nowoczesnego (jak na 1989 r.) wystroju mieszkania Kasi i Pawła. Nietypowa składnia, którą posługiwała się postać i dodawanie do zdań słowa "jakby", już od wielu lat kojarzy się z postacią Wolańskiej.
Kobieta mnie bije!
Popularne zdanie z komedii "Seksmisja" (1983 r.) w reżyserii Juliusza Machulskiego przeszło do historii i wiele osób, czytając ten cytat, od razu go "słyszy". Postacie grane przez Jerzego Stuhra i Olgierda Łukaszewicza wypowiedziały w filmie wiele podobnych zdań, które dziś uważane są za kultowe.
Klient w krawacie jest mniej awanturujący się
Cytat pochodzi z komedii "Miś" (1980) w reżyserii Stanisława Barei, która w krótkim czasie od premiery zyskała uznanie wielu widzów. Jeżeli mieliście okazję obejrzeć ten film, te słowa z pewnością zapadły wam w pamięć.
Melduję posłusznie, panie pułkowniku, ja tę wojnę zupełnie niechcący wywołałem
To słowa wypowiedziane przez Franka Dolasa w kultowej komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" (1969 r.) w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Film opowiada o młodym szeregowcu, który pechowymi czynami z każdą chwilą wpada w coraz większe tarapaty i próbuje się z nich jakoś wydostać.
Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie
Cytat pochodzi z filmu "Sami swoi" (1967 r.) w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Komedia przedstawia historię skłóconych od lat rodzin Pawlaków i Kargulów, którzy są zmuszeni do życia po sąsiedzku. Film jest ponadczasowy i bawi do łez niezależnie od tego, z jakiego się jest pokolenia.