Cytaty z kultowych komedii. Rozpoznasz wszystkie? Niektóre zapadają w pamięć na lata

Polskie komedie to skarbnica cytatów, które wielu ludzi powtarza sobie wzajemnie przy każdej nadarzającej się okazji. Bywa, że sceny i dialogi na długo zapadają w pamięć. Choć powiedzenia są często słyszane, nie każdy wie, z jakich filmów pochodzą. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

W polskiej kinematografii, zwłaszcza wśród komedii, nie brakuje powiedzeń czy dialogów, które są przez wielu z nas używane na co dzień w rozmowie z przyjaciółmi czy rodziną. Czy wiesz, z jakich filmów pochodzą te cytaty? Z pewnością są ci znane.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Blanka Lipińska zaprojektowała buty z cytatem ze swojej książki

Cytaty z kultowych komedii. Znasz je wszystkie?

Marian, tu jest jakby luksusowo

Zdanie w ostatnim czasie cieszy się ogromną popularnością na platformie TikTok i jest wykorzystywane w trendowych nagraniach. To słowa wypowiedziane przez Ewę Kasprzyk w komedii "Galimatias, czyli kogel-mogel II" w reżyserii Romana Załuskiego. Były reakcją Wolańskiej na widok nowoczesnego (jak na 1989 r.) wystroju mieszkania Kasi i Pawła. Nietypowa składnia, którą posługiwała się postać i dodawanie do zdań słowa "jakby", już od wielu lat kojarzy się z postacią Wolańskiej.

 
Kobieta mnie bije!

Popularne zdanie z komedii "Seksmisja" (1983 r.) w reżyserii Juliusza Machulskiego przeszło do historii i wiele osób, czytając ten cytat, od razu go "słyszy". Postacie grane przez Jerzego Stuhra i Olgierda Łukaszewicza wypowiedziały w filmie wiele podobnych zdań, które dziś uważane są za kultowe.

Klient w krawacie jest mniej awanturujący się

Cytat pochodzi z komedii "Miś" (1980) w reżyserii Stanisława Barei, która w krótkim czasie od premiery zyskała uznanie wielu widzów. Jeżeli mieliście okazję obejrzeć ten film, te słowa z pewnością zapadły wam w pamięć.

 

Popularne cytaty z polskich komedii. O nich nie da się zapomnieć

Melduję posłusznie, panie pułkowniku, ja tę wojnę zupełnie niechcący wywołałem

To słowa wypowiedziane przez Franka Dolasa w kultowej komedii "Jak rozpętałem drugą wojnę światową" (1969 r.) w reżyserii Tadeusza Chmielewskiego. Film opowiada o młodym szeregowcu, który pechowymi czynami z każdą chwilą wpada w coraz większe tarapaty i próbuje się z nich jakoś wydostać.

Sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie

Cytat pochodzi z filmu "Sami swoi" (1967 r.) w reżyserii Sylwestra Chęcińskiego. Komedia przedstawia historię skłóconych od lat rodzin Pawlaków i Kargulów, którzy są zmuszeni do życia po sąsiedzku. Film jest ponadczasowy i bawi do łez niezależnie od tego, z jakiego się jest pokolenia.

Więcej o: