Co to jest BDSM? Sama zdecyduj, czy pasuje ci takie urozmaicenie życia seksualnego

W ostatnich latach można było obserwować fenomen popularności takich powieści jak "50 twarzy Greya" czy "365 dni", w których główną rolę odgrywają relacje w układach BDSM. Taki rodzaj seksu często bywa uznawany za coś powszechnie nieakceptowanego i wciąż pozostaje tematem tabu. Czy rzeczywiście powinien być kojarzony negatywnie?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Praktyka seksualna BDSM z założenia odbiega od delikatnego, waniliowego seksu. Role w takich relacjach polegają na uległości jednej strony, przy dominacji drugiej. Obecnie możemy zaobserwować zwiększenie wiedzy na ten temat. Wcześniej wiele osób przed poznaniem książki E.L. James "50 twarzy Greya" czy Blanki Lipińskiej "365 dni" o praktykach spod skrótu BDSM nawet nie pomyślała.

Zobacz wideo Z ilu faz składa się związek?

Co to jest BDSM? Zobacz, na czym polega i czy jest bezpieczny

Istnieje wiele form aktywności seksualnej, w tym właśnie BDSM. Jest to szereg nienormatywnych zachowań, a sama nazwa jest skrótem od angielskich słów. Zakres wszelkich zachowań, wykorzystywanych gadżetów, pieszczot itp. w ramach BDSM jest bardzo szeroki.

  • Bondage-skrępowanie,
  • Discipline-dyscyplina,
  • Sadism-sadyzm,
  • Masochism-masochizm.

Seks BDSM zawiera elementy, które powszechnie mogą być uznawane za przemoc. Podczas aktu posiadają jedynie znamiona takich zachowań, bo przede wszystkim chodzi o zwiększenie podniecenia i przyjemności seksualnej. By seks BDSM nie był uznawany za przemoc, ważna jest świadoma zgoda wszystkich partnerów. Ważne jest również ustalenie bezpiecznego słowa lub gestu. Po wykonaniu lub wypowiedzeniu jego partner przerwie daną pieszczotę. Kolejnym istotnym elementem jest świadomość własnych granic i własnej seksualności przez osoby uczestniczące.

Jak zacząć BDSM? Poznaj 3 podstawowe elementy tej aktywności seksualnej

Mając na myśli BDSM, możemy wyróżnić kilka obszarów.

  • związanie i dyscyplina – ograniczenie swobody ruchów. Najczęściej dochodzi do tego poprzez takie elementy jak: krępowanie, podduszanie, zawiązywanie oczu, zakucie w kajdanki, wymierzanie kar, klapsów, spełnianie żądań osoby dominującej, odgrywanie ról, ubieranie czasem niewygodnych, elementów garderoby itp.
  • dominacja i uległość – osoby uprawiające seks BDSM przyjmują w nim określone role. Rolą osoby dominującej jest decydowanie o zachowaniach drugiej osoby. Strona uległa natomiast, poddaje się wszelkiej kontroli i jest od partnera zależna. Przyjmowanie ról, ma bardziej aspekt psychologiczny. Odbywa się przy świadomej zgodzie wszystkich biorących udział w akcie seksualnym.
  • sadyzm i masochizm – to bardziej fizyczna strona BDSM. Osoby stosujące tę praktykę wybierają upokarzanie lub zadawanie fizycznego bólu, z czego często czerpią satysfakcję. Dominują również w akcie seksualnym. Masochizm jest zupełnym przeciwieństwem. Dana osoba odczuwa podniecenie, będąc zdominowaną czy poniżaną.
Więcej o: