Będzie 500 plus dla małżeństw? Odbyło się posiedzenie w tej sprawie. "Świadczenie mogłoby być pożyteczne"

W Sejmie na rozpatrzenie czeka petycja obywatelska dotycząca nowego świadczenia - 500 plus dla małżeństw z długim stażem. Na razie nie wiadomo dokładnie, którym parom miałoby przysługiwać. 16 listopada odbyło się posiedzenie, na którym swoje stanowisko przedstawiło kilku polityków.

W mediach w ostatnim czasie coraz częściej porusza się temat wprowadzenia nowego świadczenia. Mowa o dodatku 500 plus dla małżeństw z długim stażem. Choć nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach miałoby przysługiwać, wcześniejsze założenia jasno wskazywały na małżeństwa pozostające w związku małżeńskim przez wiele lat. Można z tego wywnioskować, że kluczowym czynnikiem branym pod uwagę miałby być odpowiednio długi staż małżeński. Petycja obywatelska złożona w Sejmie w czerwcu 2022 r. wciąż czeka na rozpatrzenie, jednak 16 listopada 2022 r. odbyło się posiedzenie w tej sprawie.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Waloryzować 500 plus? Czy może wprowadzić progi dochodowe? Pytamy ekspertkę

500 plus dla małżeństw z długim stażem. Obywatele liczą na wprowadzenie nowego świadczenia

Wielu seniorów chętnie opowiada się za wprowadzeniem nowego dodatku pieniężnego. W złożonej do Sejmu obywatelskiej petycji podkreślono, że seniorzy potrzebują realnego, finansowego wsparcia, a przyznawany medal dla małżeństw z długim stażem nie wspiera par w ten sposób. Zwrócono uwagę na trudną sytuację seniorów, którzy coraz częściej borykają się z problemami związanymi z utrzymaniem się na godnym poziomie.

Osoby starsze wraz z wiekiem potrzebują, między innymi, żywności i lekarstw dopasowanych do stanu zdrowia, odpowiednich środków higieny osobistej, a także emerytury na tyle wysokiej, by byli w stanie pokryć koszty pracy opiekunów. Wprowadzenie świadczenia 500 plus miałoby uhonorować odpowiednio długi staż w małżeństwie, a także, poprzez zmniejszenie problemów finansowych, wpłynąć pozytywnie na trwałość relacji rodzinnych.

Czy program 500 plus dla emerytów wejdzie w życie? 16 listopada odbyło się posiedzenie

16 listopada 2022 r. odbyło się oficjalne posiedzenie dotyczące wprowadzenia programu 500 plus dla małżeństw. Głos zabrał, między innymi, Piotr Gołębiowski, reprezentujący Ministerstwo Rodziny. - W opinii ministerstwa rodziny uhonorowanie długoletnich związków małżeńskich, co do zasady jest pozytywnym aspektem, ponieważ wzmacnia również promocję rodziny. Z punktu widzenia demokratycznego jest to o tyle ważne, że to właśnie w małżeństwach rodzi się najwięcej dzieci i ze wskaźnikiem dzietności na poziomie mniej więcej równym zastępowalności pokoleń — powiedział Gołębiowski. - Natomiast w naszej ocenie promocja małżeństwa może dokonywać się w bardzo różnych formach, niekoniecznie w formie finansowej — dodał.

Inne zdanie przedstawił poseł Sławomir Piechota reprezentujący Koalicję Obywatelską. - Należałoby rozważyć jednak wprowadzenie takiego świadczenia. Zwłaszcza że pewnie ludzie, którzy mają za sobą 40, 45, 50 lat wspólnego małżeństwa mają już swoje lata, mają pewne dodatkowe potrzeby i takie dodatkowe świadczenie mogłoby być dla nich miłe i bardzo pożyteczne — powiedział.

Więcej o: