W mediach w ostatnim czasie coraz częściej porusza się temat wprowadzenia nowego świadczenia. Mowa o dodatku 500 plus dla małżeństw z długim stażem. Choć nie wiadomo jeszcze, na jakich zasadach miałoby przysługiwać, wcześniejsze założenia jasno wskazywały na małżeństwa pozostające w związku małżeńskim przez wiele lat. Można z tego wywnioskować, że kluczowym czynnikiem branym pod uwagę miałby być odpowiednio długi staż małżeński. Petycja obywatelska złożona w Sejmie w czerwcu 2022 r. wciąż czeka na rozpatrzenie, jednak 16 listopada 2022 r. odbyło się posiedzenie w tej sprawie.
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Wielu seniorów chętnie opowiada się za wprowadzeniem nowego dodatku pieniężnego. W złożonej do Sejmu obywatelskiej petycji podkreślono, że seniorzy potrzebują realnego, finansowego wsparcia, a przyznawany medal dla małżeństw z długim stażem nie wspiera par w ten sposób. Zwrócono uwagę na trudną sytuację seniorów, którzy coraz częściej borykają się z problemami związanymi z utrzymaniem się na godnym poziomie.
Osoby starsze wraz z wiekiem potrzebują, między innymi, żywności i lekarstw dopasowanych do stanu zdrowia, odpowiednich środków higieny osobistej, a także emerytury na tyle wysokiej, by byli w stanie pokryć koszty pracy opiekunów. Wprowadzenie świadczenia 500 plus miałoby uhonorować odpowiednio długi staż w małżeństwie, a także, poprzez zmniejszenie problemów finansowych, wpłynąć pozytywnie na trwałość relacji rodzinnych.
16 listopada 2022 r. odbyło się oficjalne posiedzenie dotyczące wprowadzenia programu 500 plus dla małżeństw. Głos zabrał, między innymi, Piotr Gołębiowski, reprezentujący Ministerstwo Rodziny. - W opinii ministerstwa rodziny uhonorowanie długoletnich związków małżeńskich, co do zasady jest pozytywnym aspektem, ponieważ wzmacnia również promocję rodziny. Z punktu widzenia demokratycznego jest to o tyle ważne, że to właśnie w małżeństwach rodzi się najwięcej dzieci i ze wskaźnikiem dzietności na poziomie mniej więcej równym zastępowalności pokoleń — powiedział Gołębiowski. - Natomiast w naszej ocenie promocja małżeństwa może dokonywać się w bardzo różnych formach, niekoniecznie w formie finansowej — dodał.
Inne zdanie przedstawił poseł Sławomir Piechota reprezentujący Koalicję Obywatelską. - Należałoby rozważyć jednak wprowadzenie takiego świadczenia. Zwłaszcza że pewnie ludzie, którzy mają za sobą 40, 45, 50 lat wspólnego małżeństwa mają już swoje lata, mają pewne dodatkowe potrzeby i takie dodatkowe świadczenie mogłoby być dla nich miłe i bardzo pożyteczne — powiedział.