Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Te tricki sprawią, że będzie kwitła aż do wiosny!

Jak podlewać gwiazdę betlejemską, aby była ozdobą nie tylko przez czas świąt? Sprawdź, jak uprawiać tą piękną roślinę by jak najdłużej cieszyła Twoje oczy i zdobiła dom. Sprawdzone metody z pewnością pomogą Ci w jej pielęgnacji.

Gwiazda betlejemska - kiedy kwitnie?

Jak podlewać gwiazdę betlejemską to jedno z najczęściej pojawiąjących się haseł w Internecie w okresie poprzedzającym Boże Narodzenie. Gwiazda betlejemska, którą często nazywamy też poinsecją, to jedna z najpiękniejszych roślin doniczkowych. W wielu polskich domach stanowi piękną ozdobę świąteczną. Tradycją stało się już stawianie jej w domach w okresie świąt Bożego Narodzenia, a w niektórych zastępuje nawet drzewko bożonarodzeniowe. Kiedy kwitnie gwiazda betlejemska? W naszym klimacie poinsecja kwitnie od późnej jesieni do zakończenia zimy (zdarza się, że czasami nawet do wczesnej wiosny). Należy ona do roślin krótkiego dnia. Co to znaczy? Aby przykwiatki gwiazdy betlejemskiej pięknie się wybarwiły potrzebuje ona długich okresów ciemności w ciągu doby (trwających 12 – 16 godzin przez ok. miesiąc).

Gwiazda betlejemska Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Pamiętaj o 3 rzeczach, aby pięknie kwitła

Gwiazda betlejemska: kwiat, który jest symbolem świąt Bożego Narodzenia

Gwiazda betlejemska jest kwiatem, który kojarzy się przede wszystkim ze świętami. Nic dziwnego ponieważ to właśnie w grudniu – w okresie przedświątecznym pojawia się w kwiaciarniach. Prawidłowa nazwa tego kwiatu to wilczomlecz nadobny. Pochodzi on z krajów Ameryki Północnej i Środkowej. Walory tej pięknej rośliny zostały docenione już na początku XIX wieku, co przyczyniło się do wyhodowania odmian, które lepiej odnajdywały się w niższych temperaturach europejskiego klimatu. Gwiazda betlejemska szybko stała się najczęściej kupowaną rośliną doniczkową na świecie. Ciekawostką jest, że nazywamy ten kwiat także poinsecją - od nazwiska amerykańskiego botanika i dyplomaty, który wprowadził ten gatunek do ogrodnictwa. Joel Poinsett należał do Amerykańskiego Towarzystwa Filozoficznego i odkrył wilczomlecz podczas naukowej wyprawy do Meksyku.

Zobacz wideo Święta, święta i po świętach? Zadbaj o gwiazdkowy nastrój w swoim domu na dużo dłużej

Gwiazda betlejemska - kwiaty mogą wybarwić na się na kolejne święta. Jak to zrobić?

Wiele osób uważa zresztą zupełnie niesłusznie, że gwiazda betlejemska to kwiat jednoroczny, a nawet jednorazowy – tylko na święta. To błąd ponieważ poinsecja to kwiat, który może zakwitnąć ponownie. Wszystko zależy od odpowiedniej pielęgnacji. Oto zasady co zrobić aby gwiazda betlejemska zakwitła na kolejne święta:

  1. Po przekwitnieniu poinsecja wchodzi w stan spoczynku, wtedy należy ograniczyć jej podlewanie.
  2. W marcu skracamy jej pędy, co zapewni piękne rozkrzewienie rośliny (ważne, aby robić to w rękawiczkach ponieważ gwiazda betlejemska zawiera sok, który drażni skórę i błony śluzowe) i umieszczamy w chłodniejszym pomieszczeniu (temp. ok. 15 stopni Celsjusza).
  3. W kwietniu przesadzamy gwiazdę betlejemską do większej doniczki. Po przesadzeniu zostawiamy roślinę na dwa dni w cieniu bez podlewania, pobudzi to korzenie do wzrostu, a następnie ustawiamy doniczkę w jasnym i ciepłym miejscu, obficie podlewamy.
  4. Aby gwiazda betlejemska wybarwiła się w grudniu, od października codziennie przez ok. miesiąc odcinamy ją od światła na ok. 14 - 16 godzin (na ten czas możemy roślinę przykryć np. kartonowym pudełkiem).

Gwiazda betlejemska wbrew pozorom nie jest rośliną jednoroczną.Gwiazda betlejemska wbrew pozorom nie jest rośliną jednoroczną. zdjęcie ilustracyjne/ Anna Ostanina, iStock

Gwiazda betlejemska. Podlewanie: o czym pamiętać?

Poniżej zasady dotyczące podlewania gwiazdy betlejemskiej, które znacznie ułatwią Ci jej pielęgnację.

  1. Gwiazda betlejemska źle znosi dużą wilgoć – woda nie może zalegać w podstawce, na której jest umieszczona doniczka.
  2. Podlewaj roślinę raz na dwa dni – najlepiej wtedy gdy zauważysz, że górna warstwa gleby jest sucha.
  3. Wodę wlewaj stopniowo – pomoże to równomiernie nawilżyć korzeń.
  4. Jeśli w mieszkaniu będzie suche powietrze użyj nawilżacza powietrza.
  5. Pamiętaj, że podłoże, na którym rośnie poinsecja, powinno być stale wilgotne, ale uważaj żeby nie było zbyt mokre.

Gwiazda betlejemska jest jednym z symboli Świąt Bożego Narodzenia. Zdjęcie ilustracyjne Gwiazda betlejemska: ozdoba świąteczna czy roślina na cały rok?

Gwiazda betlejemska: 7 zasad prawidłowej pielęgnacji

7 zasad według, których należy pielęgnować gwiazdę betlejemską:

  1. Przy zakupie gwiazdy betlejemskiej należy zwrócić uwagę czy roślina ma zdrowe liście i upewnić się, czy nie stała długo na zewnątrz w niskiej temperaturze.
  2. Najlepiej wybrać taką, u której kwiaty się jeszcze nie rozwinęły.
  3. Warto, aby zakupiona poinsecja była starannie zapakowana w papier, który uchroni ją przed mrozem. Po wniesieniu rośliny do domu, możemy dać jej chwilę, zanim pozbędziemy się okrycia, tak aby mogła przyzwyczaić się do zmiany temperatury.
  4. Gwiazda Betlejemska wymaga jasnego miejsca, ale niekoniecznie bezpośredniego nasłonecznienia. Najlepiej ustawić ją na parapecie, a jeśli zdecydujemy się postawić ją w innym miejscu oddalonym od okna, należy zapewnić jej dostęp chociaż do sztucznego światła np. ustawić ją pod lampą.
  5. Roślinę należy podlewać dość często, aby podłoże było zawsze wilgotne.
  6. Poinsecja najlepiej rośnie w temperaturze 18-22 stopni.
  7. Jakość poinsecji w dużym mierze uzależniona jest od prawidłowego nawożenia.

Zobacz też: Jak dbać o gwiazdę betlejemską, żeby była bujna i zdrowa przez cały rok? Kilka prostych trików

Więcej o: