Na konta tych seniorów co miesiąc może wpływać druga emerytura. Nie wypłaci jej ZUS

Podwójna emerytura co miesiąc? To z pewnością marzenie niejednego seniora. Jak się okazuje, w przypadku niektórych jest możliwe do spełnienia. Komu przysługuje drugie świadczenie? Podpowiadamy.

Część seniorów ma prawo do wypłaty świadczenia nie tylko z ZUS. Trzeba jednak wcześniej spełnić kilka warunków i złożyć wniosek. Nie każdy ma bowiem szansę na podwójną emeryturę co miesiąc. 

Marcelina ZawadzkaMarcelina Zawadzka w kobiecej sukience. Fani są zachwyceni "magicznie"

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Anna LewandowskaAnna Lewandowska szczerze o żalu do ojca. "To był ciężki czas"

Podwójna emerytura dla osób pracujących za granicą. Warunki mogą się różnić 

Powszechny wiek emerytalny czy staż pracy uprawiający do świadczenia może się różnić w zależności od państwa. Osoby, które były legalnie zatrudnione za granicą i odprowadzały składki, jeśli je spełnią, mogą ubiegać się w zakładzie emerytalnym danego kraju o drugie świadczenie

O drugą emeryturę mogą ubiegać się też rolnicy. Jest pewien warunek 

Kolejną grupą seniorów uprawnionych do podwójnego świadczenia są rolnicy. Warunkiem otrzymania emerytury nie tylko z ZUS, ale również z KRUS jest odprowadzenia składek do KRUS przez co najmniej 25 lat. Dopiero wtedy możliwe jest pozytywne rozpatrzenie wniosku. 

ZimnoJak zatrzymać ciepło w mieszkaniu na dłużej? To banalnie proste

Podwójna emerytura mundurowych. Nie wszyscy mogą ją otrzymać

Nie można przy tym zapominać o osobach, które pracowały w służbach mundurowych. One również mogą liczyć na emeryturę z ZUS, ale także ZER MSWiA. Jak to możliwe? Wynika to z braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Niestety jest pewien wyjątek od tej reguły, co reguluje art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z nim prawo do drugiego świadczenia przysługuje wyłącznie funkcjonariuszom, którzy przystąpili do służby od 2 stycznia 1999 r., a po jej zakończeniu podjęli się pracy w cywilu.

Więcej o: