Na konta tych seniorów co miesiąc może wpływać druga emerytura. Nie wypłaci jej ZUS

Podwójna emerytura co miesiąc? To z pewnością marzenie niejednego seniora. Jak się okazuje, w przypadku niektórych jest możliwe do spełnienia. Komu przysługuje drugie świadczenie? Podpowiadamy.

Część seniorów ma prawo do wypłaty świadczenia nie tylko z ZUS. Trzeba jednak wcześniej spełnić kilka warunków i złożyć wniosek. Nie każdy ma bowiem szansę na podwójną emeryturę co miesiąc. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Podwójna emerytura dla osób pracujących za granicą. Warunki mogą się różnić 

Powszechny wiek emerytalny czy staż pracy uprawiający do świadczenia może się różnić w zależności od państwa. Osoby, które były legalnie zatrudnione za granicą i odprowadzały składki, jeśli je spełnią, mogą ubiegać się w zakładzie emerytalnym danego kraju o drugie świadczenie

O drugą emeryturę mogą ubiegać się też rolnicy. Jest pewien warunek 

Kolejną grupą seniorów uprawnionych do podwójnego świadczenia są rolnicy. Warunkiem otrzymania emerytury nie tylko z ZUS, ale również z KRUS jest odprowadzenia składek do KRUS przez co najmniej 25 lat. Dopiero wtedy możliwe jest pozytywne rozpatrzenie wniosku

Podwójna emerytura mundurowych. Nie wszyscy mogą ją otrzymać

Nie można przy tym zapominać o osobach, które pracowały w służbach mundurowych. One również mogą liczyć na emeryturę z ZUS, ale także ZER MSWiA. Jak to możliwe? Wynika to z braku możliwości ustalenia wysokości emerytury mundurowej z uwzględnieniem czasu pracy w roli cywila. Niestety jest pewien wyjątek od tej reguły, co reguluje art. 95 ust. 2 ustawy o emeryturach i rentach z FUS. Zgodnie z nim prawo do drugiego świadczenia przysługuje wyłącznie funkcjonariuszom, którzy przystąpili do służby od 2 stycznia 1999 r., a po jej zakończeniu podjęli się pracy w cywilu.

Więcej o: