To pewne! Dodatek do prądu wyniesie nawet do 1500 zł. Te osoby mogą złożyć wniosek, ale nie w ZUS

Dodatek energetyczny do prądu może wynieść nawet do 1500 zł. Warto jednak podkreślić, że dofinansowanie nie przysługuje niektórym posiadaczom pomp ciepła. Kto może złożyć wniosek i od kiedy?

Dofinansowanie do ogrzewania elektrycznego, w tym pomp ciepła, ma wynosić 1000 lub 1500 zł. Kto może liczyć na dopłatę? Gdzie należy złożyć wniosek? Podpowiadamy! 

Małgorzata Kożuchowska pokazała się bez grama makijażu. Tak wygląda 51-letnia aktorka (zdjęcie ilustracyjne) "Kożuchowska w kożuchu". Podobne w Zara i Reserved

Dodatek energetyczny 2022. Ile wyniesie dofinansowanie? 

Dodatek do prądu przysługuje osobom, które ogrzewają mieszkanie albo dom prądem. Urządzeniami grzewczymi mogą być np. pompy ciepła, piece akumulacyjne, bojlery. Wysokość dofinansowania będzie wynosiła 1000 zł. W przypadku gdy zużycie energii elektrycznej w gospodarstwie domowym w tym samym miejscu zamieszkania w 2021 r. wyniosło więcej niż 5 MWh, dodatek elektryczny, wyniesie natomiast 1500 zł. Warto wiedzieć, że właściciele domów, którzy zainwestowali w fotowoltaikę, nie dostaną dodatku elektrycznego. Jest to wyraźnie podkreślone w ustawie

W przypadku gdy gospodarstwo domowe zamieszkuje pod adresem zamieszkania, w którym jest wykorzystywana energia elektryczna pochodząca z mikroinstalacji, w rozumieniu art. 2 pkt 19 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. o odnawialnych źródłach energii, która jest rozliczana zgodnie z zasadami określonymi w art. 4 tej ustawy, dodatek elektryczny nie przysługuje. 

Wniosek o dodatek do prądu 2022. Gdzie należy złożyć pismo? 

Wniosek o wypłatę dodatku elektrycznego należy składać w terminie od dnia 1 grudnia 2022 r. do dnia 1 lutego 2023 r. Czas na wypłatę pieniędzy gminy mają do końca marca 2023. Wniosek można złożyć: 

  • za pomocą środków komunikacji elektronicznej: aplikacja mObywatel, Platforma ePUAP, 
  • osobiście w urzędach gmin, 
  • za pośrednictwem operatora pocztowego. 
Więcej o: