Dodatek gazowy 2023. Skorzystają z niego tylko wybrani. Kto może się ubiegać o dofinansowanie?

Dodatek gazowy to nowa forma dofinansowania. Jest ona skierowana do osób, które ogrzewają domy gazem i osiągają niskie dochody. Jakie jeszcze warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dodatek i nie płacić wyższych rachunków za gaz w 2023?

Dodatek gazowy jest efektem rządowego projektu o szczególnej ochronie niektórych odbiorców paliw gazowych w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku gazu.  Podpowiadamy, dla kogo przeznaczone jest dofinansowanie i czy konieczne jest złożenie wniosku. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo PiS-owi uda się powołać komisję ds. polityki energetycznej? Pytamy posła Wypija

Dodatek gazowy 2023. Dla kogo przeznaczone jest dofinansowanie? 

Dodatek do gazu może otrzymać każde gospodarstwo domowe, które ogrzewane jest za pomocą kotła gazowego zasilanego skroplonym gazel LPG, a jego dochód miesięczny wynosi: 

  • 2100 zł w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego, 
  • 1500 zł w przypadku wieloosobowego gospodarstwa domowego. 

Według przewidywań rządu, z dodatku gazowego w 2023 r. skorzysta 300 tys. gospodarstw domowych. Ile będzie wynosić dodatek? Wraz z końcem 2022 roku przestanie obowiązywać rządowa tarcza inflacyjna znosząca VAT m.in. na gaz ziemny i jego dostawy. W tej chwili wynosi on 0%, a od przyszłego roku będzie wynosić 23% i o tyle wzrosną ceny gazu dla gospodarstw domowych. Dodatek gazowy będzie miał więc formę zwrotu kosztów poniesionych na podatek VAT.    

Wniosek o dodatek gazowy. Czy należy składać pismo? 

Okazuje się, że prawdopodobnie nie będzie trzeba składać wniosku, żeby otrzymać dodatek do gazu. Wystarczy przedstawić w urzędzie gminy fakturę za gaz. Jak podaje serwis eska.pl, zgodnie z zapowiedziami minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, wszystkie faktury wystawione w 2023 roku będzie można zanieść do urzędu i na tej podstawie urzędnicy zwrócą nam zapłacony podatek VAT. 

Więcej o: