Jak usunąć pleśń ze ściany? Pomoże popularny płyn z kuchni. Wetrzyj go i zapomnij o kłopocie

Jak usunąć pleśń ze ściany? Wilgoć, nieprawidłowa wentylacja i niezbyt częste wietrzenie to szybki sposób na pojawienie się wykwitów. Na szczęście domowy środek na pleśń pozbędzie się problemu. Wystarczy płyn, który masz już w kuchni lub popularny preparat z apteki.

Jedną z najważniejszych czynności w walce z pleśnią jest regularne wietrzenie mieszkania. Czasem niestety okazuje się, że to nie wystarczy. Szkodliwe wykwity zazwyczaj osiadają na ścianach i sufitach, jednak mogą pojawić się też w innych zakamarkach. Wdychanie oparów jest wysoce szkodliwe dla zdrowia, dlatego należy podjąć działania od razu po zauważeniu pierwszych zmian. Mało kto o tym wie, ale domowe, proste produkty pomogą rozwiązać problem. Dzięki nim pozbędziesz się nieestetycznego kłopotu, a ściany będą czyste jak nowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Czy wycięcie pleśni ratuje resztę jedzenia? [NaZdrowie]

Jak usunąć pleśń ze ściany? Popularny płyn z apteki skutecznie rozwiąże problem

Pleśń i grzyb, które pojawiają się na ścianie lub suficie z czasem w nie wnikają i działają niszcząco na strukturę mieszkania. Ze względu na to, że problem powoduje też problemy ze zdrowiem, należy się go szybko pozbyć. Bagatelizowanie kłopotu będzie miało swoje konsekwencje. Okazuje się, że w walce z wykwitami skuteczny jest olejek herbaciany, który można kupić w aptece nawet za 10 zł. Co więcej, stosowanie produktu jest banalnie proste i poradzi sobie z tym każdy.

  1. Zaopatrz się w olejek herbaciany i zmieszaj dwie łyżki produktu z dwiema szklankami ciepłej, przegotowanej wody.
  2. Przelej gotową substancję do butelki z rozpylaczem.
  3. Załóż gumowe rękawiczki ochronne, by nie dopuścić do zetknięcia ciała z pleśnią lub grzybem.
  4. Spryskaj ściany i sufity roztworem w miejscach, w których widać nieestetyczne zmiany.
  5. Odczekaj 1 godzinę i rozpyl środek ponownie.
  6. Upewnij się, że ręce są dokładnie zabezpieczone rękawiczkami i wyszoruj powierzchnię szorstką stroną gąbki. 

Po wszystkim wyrzuć gąbkę i rękawiczki do śmieci, gdyż ponowne wykorzystanie materiałów w innych celach (na przykład do mycia naczyń) może zaszkodzić zdrowiu.

Wojciech Szczęsny w rozmowie z żoną Mariną / Wojciech Szczęsny we łzach Szczęsny po meczu zadzwonił do Mariny. Wzruszające nagranie podbija sieć

Domowy środek na pleśń. Wykorzystaj właściwości octu

Szybkim i prostym sposobem na pleśń jest wykorzystanie popularnego w kuchni octu. Ze względu na niskie pH produkt hamuje rozwój grzybów, dlatego tym bardziej warto go zastosować na ścianach. Wystarczy przelać płyn do butelki z atomizerem i spryskać zanieczyszczone powierzchnie. Godzinę później należy zmyć resztki produktu ze ściany i, jeśli to konieczne, powtórzyć zabieg. Na większe plamy sprawdzi się pasta z octu i sody oczyszczonej.

Nie zapomnij, by zadbać o prawidłową wentylację mieszkania. Istotne jest regularne czyszczenie kratek, częste wietrzenie pomieszczeń i utrzymywanie wilgotności powietrza na optymalnym poziomie. 

Kalendarz adwentowy DIY Przygotuj kalendarz adwentowy. Jak zrobić go samodzielnie?

Więcej o: