Którą zdradę łatwiej wybaczyć? Jednorazowy wybryk czy romans, który trwa od dawna? Psycholog tłumaczy

Odkrycie zdrady często wiąże się z żalem, bólem, ale także utratą zaufania oraz poczucia własnej wartości. Wywołuje ogromną złość i poczucie niesprawiedliwości. Jak podchodzą do niej kobiety? Czy niektóre zdrady są skłonne wybaczyć łatwiej niż inne?

Trudno zdefiniować zdradę, gdyż dla każdego może oznaczać coś innego. Samodzielnie wyznaczamy jej granice na podstawie podejścia do życia, wyznawanych wartości i wrażliwości. Dla jednych oznacza koniec związku, dla innych ogrom pracy w to, by go odbudować na nowo. Niezależnie od tego, zawsze powoduje ból, cierpienie i niszczy zaufanie. Jak do zdrady podchodzą kobiety?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Seks przez Internet - zdrada czy nieszkodliwa przyjemność?

Dlaczego dochodzi do zdrady? "Rzeczywistość nie jest romantyczna. To początek miłości jest romantyczny"

Ciężko jednoznacznie opisać pojęcie zdrady, gdyż jest ono bardzo szerokie i dla każdego może oznaczać co innego. Dla jednych może zaczynać się od flirtu lub rozmowy na temat problemów miłosnych z inną osobą. Dla pozostałych — dopiero gdy dojdzie do współżycia. Mimo to jej odkrycie zawsze powoduje ból, cierpienie oraz niszczy zaufanie, które nie każdy potrafi odbudować, i poczucie własnej wartości. Kiedy dochodzi do niej najczęściej? W rozmowie z "Dzień dobry TVN", psycholożka Paulina Gdańska wyjaśniła, że w krytycznych momentach życia, a jej powodem może być ciągłe oczekiwanie ekstremalnych doznań i ekscytacji. - Rzeczywistość nie jest romantyczna. To początek miłości jest romantyczny [...]. Co jest atrakcyjne? Bycie dla siebie tajemnicą do odkrycia. To ta tajemnica rozpala drugą osobę.

Czy którąś zdradę kobiety wybaczają łatwiej? "Pojawia się u nich myśl, że partner przestaje kochać"

Którą zdradę kobiety wybaczą łatwiej? Fizyczną, emocjonalną, krótko- czy długotrwałą? Psycholożka odpowiada, że nie da się tego jednoznacznie określić, choć widzi pewne schematy, które się powtarzają. Zauważa, że kobiety jednorazowy wybryk często interpretują jako przypadkowy, a dłuższy jako zdradę emocjonalną. - Pojawia się u nich myśl, że partner przestaje kochać — tłumaczy specjalistka. Nie jest w stanie jednoznacznie wskazać, którą zdradę łatwiej wybaczają, gdyż to zależy od wielu czynników. Zaznacza jednak, że najważniejszy jest sam proces wybaczania, w który powinny zaangażować się obie osoby.

Więcej o: