Jak uszczelnić okna na zimę? Ten szybki trik sprawi, że ciepło przestanie uciekać z mieszkania

Rosnące koszty ogrzewania inspirują nas do szukania różnych oszczędności. Warto najpierw sprawdzić, czy zgromadzone ciepło nie ucieka z mieszkania przez nieszczelne okna. Wystarczy wypróbować jeden prosty trik, by temu zapobiec. Jak uszczelnić okna na zimę? Podpowiadamy.

Nieszczelne okna to nie tylko zimne powietrze przedostające się do wnętrza domu, lecz także wilgoć, która może zasiać niemałe spustoszenie. Warto więc zadbać o to, by przestawić okna na tryb zimowy, a jeśli to nie wystarczy, kompleksowo zająć się problemem. Jak uszczelnić okna na zimę?

Zobacz wideo Zastanawiasz się, jak wyczyścić drewniane akcesoria kuchenne? Podpowiadamy!

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Jak uszczelnić okna na zimę? Sprawdź, czy trzeba przestawić okna w tryb zimowy

Zanim zaczniesz podejmować różne kroki, sprawdź, czy twoje okna wymagają uszczelnienia. Wystarczy, że przyłożysz dłoń w okolice ramy okiennej. Zrób to, dotykając różnych miejsc - klamki, rogów okna oraz zawiasów. Jeśli poczujesz przepływ zimnego powietrza, oznacza to, że warto wyregulować okna. Tryb zimowy można z łatwością ustawić samodzielnie bez pomocy fachowca. Jeśli jednak twoje okna nadal podlegają gwarancji, zgłoś się do serwisu, który kompleksowo się nimi zajmie.

Test wykonany za pomocą dłoni nie jest dla ciebie miarodajny? Wykorzystaj kartkę papieru. Umieść ją pomiędzy ościeżnicą i skrzydłem, a następnie zamknij okno. Jeśli bez problemu wyjmiesz kartkę, należy zająć się nieszczelnością. Jak przestawić okna na tryb zimowy? Znamy sprawdzony sposób.

Jak przestawić okna na tryb zimowy? Zrobisz to samodzielnie, a wymiana uszczelek w oknach może nie być potrzebna

Wymiana uszczelek w oknach to ostateczność. Jeśli są już wieloletnie, a ich kondycja pozostawia wiele do życzenia, mogą wymagać wymiany. W tej sytuacji warto udać się po pomoc do specjalistów, którzy w fachowy sposób sprawią, że wymiana uszczelek w oknach będzie naprawdę profesjonalna.

Jeśli jednak widzisz, że uszczelki nie są zniszczone, a mimo tego zimne powietrze przedostaje się do pomieszczenia, możesz zrobić coś, co temu zaradzi. Na początek wyreguluj zawiasy tak, by okno nie zwieszało się ku dołowi. Jeśli będzie obcierało się podczas otwierania to znak, że warto to zrobić.

Jak przestawić okna na tryb zimowy? Pomoże ci w tym klucz imbusowy. Śruba w skrzydle okna powinna być ustawiona tak, by grubsza jej strona umiejscowiona była w stronę uszczelki. Jeśli jest inaczej, przekręć śrubę, korzystając z klucza imbusowego, zmieniając jej położenie o 90 stopni. 

Więcej o: