Większość ludzi w średniowieczu umierała w okolicach pięćdziesiątki. Tora dożyła 65 lat, co - jak podkreślają naukowcy - było m.in. możliwe dzięki temu, że miała dostęp do naturalnej, niezmodyfikowanej, świeżej żywności. Prawdopodobnie jej śmierć nastąpiła z przyczyn naturalnych, tj. ze starości.
- Fakt, że Tora dożyła 65 lat, już jest na swój sposób wyjątkowy i świadczy o jej lepszym statusie. W ówczesnych czasach w Norwegii tylko bogatsi ludzie mieli odpowiednią dietę, która mogła zapobiegać niektórym chorobom - mówiła w rozmowie z livescience.com profesor Ellen Grav, archeolożka, która uczestniczyła w rekonstrukcji średniowiecznej mieszkanki Trondheim. Współtworzyła ją wraz z duńskim charakteryzatorem filmowym Thomasem Foldbergiem.
Zrekonstruowana postać Tory przedstawia uśmiechniętą staruszkę, podpierającą się drewnianym kijem, w pomarańczowym ubraniu i lekkim obuwiu. 65-latka jest zgarbiona i nie posiada dolnej partii uzębienia. Według naukowców, cierpiała z powodu mocno zwyrodnionego kręgosłupa. Postawa jej ciała, zdaniem badaczy, może wskazywać na fakt, że przez cale życie parała się ciężką pracą fizyczną.
Każdy fragment ciała średniowiecznej kobiety był ręcznie malowany. Pojedynczo doklejano też każde pasemko jej włosów. Skórę zaś wykonano z silikonu. Twórcą sukni, którą ma na sobie Tora, jest Nille Glæsel - zajmująca się m.in. rekonstrukcją odzieży wikingów. Ubranie Tory również zostało wykonane użyciem technik, które wykorzystywane były w średniowiecznym krawiectwie.
Wypowiedzi prof. Grav cytuje m.in. brytyjski dziennik "Daily Mail".
- Zastanawiam się, co mogłaby pomyśleć, gdyby 800 lat temu powiedziano jej, że któregoś dnia stanie się główną atrakcją muzeum - zastanawiała się archeolożka.
Chcieliśmy pokazać każdemu, kto przyjdzie na spotkanie z Torą, że średniowiecze nie było wyłącznie trudnym i ponurym okresem. Ta starsza kobieta mogła ciężko pracować, ale na pewno były chwile, w których była szczęśliwa. Chcieliśmy, żeby ludzie zobaczyli ją właśnie w takiej chwili
- dodawała prof. Grav.
Co wiemy o Torze? Jak podaje portal Livescience.com, przyszła na świat pod koniec XIII wieku w norweskim Trondheim. Jej szczątki natomiast wydobyto w latach 70. Wtedy było to miasto głównie kupiecko-rzemieślnicze. Po śmierci, spoczęła na średniowiecznym cmentarzu przy ulicy Kaupmannastretet. Prawdopodobnie sama pochodziła z rodziny kupców.
Zakładamy, że Torą pochodziła z rodziny lepiej sytuowanej, ponieważ kupcy należeli do bogatszej warstwy społecznej Trondheim
- mówiła NRK prof. Grav.
Źródła: www.ntnu.edu/museum/medieval-woman/livescience.com/nrk.no/dailymail.co.uk/national-geographic.pl/interestingingeneering.com