Jak dbać o kwiat pieniążek? Pielęgnacja w trzech prostych krokach. To sekret bujnych i zielonych liści

Jak dbać o kwiat pieniążek? Pielęgnacja tej rośliny nie należy do najtrudniejszych, choć powinniśmy pilnować, by wystrzegać się błędów, które mogą jej zaszkodzić. Odpowiednio zaopiekowana odwdzięczy się pięknymi, zielonymi liśćmi.

Pilea peperomioides ze względu na niebanalny kształt liści, określana jest jako pieniążek, roślina UFO, a niekiedy nawet roślina naleśnikowa. Jedno jest pewne — nazwy ma tak samo nietypowe i zachwycające, jak wygląd. Jak zadbać o pieniążek, by rósł zdrowy i soczyście zielony?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Nietypowa roślina, której liście przypominają monety. Jakie znaczenie skrywa?

Pieniążek trafił do Europy w 1945 roku za sprawą norweskiego misjonarza, który wracał z Chin. Dziś, ta niebanalna roślina, której liście przypominają talerze lub monety, zdobi wiele mieszkań. Jej łodyżki, z początku długie i cienkie, z czasem zmieniają się w bardziej widoczną, drewnianą łodygę. Z tego powodu, gdy urośnie, zaczyna przypominać miniaturowe drzewko. Niektórzy wierzą, że przynosi szczęście w kwestiach finansowych, dlatego idealnie nadaje się na prezent na nowe mieszkanie.

Niebywale oryginalny kwiat. Pieniążek — pielęgnacja, podlewanie, upodobania. Jak o niego zadbać?

Pieniążek nie należy do bardzo wymagających roślin. Wystarczy kierować się kilkoma zasadami, a będzie rósł zdrowy i zielony. Najważniejszą kwestią jest odpowiednie podlewanie, gdyż upodobał sobie delikatnie wilgotne podłoże, jednak bez przesady. Warto mieć na uwadze, że od przelania zdecydowanie lepiej zniesie chwilowe przesuszenie. To pierwsze może sprawić, że jego korzenie zaczną gnić. Dwa razy w tygodniu zraszaj jego liście miękką, letnią wodą, a odwdzięczy się zdrowymi, zielonymi liśćmi. 

Najlepsze stanowisko dla pieniążka, czyli jakie?

Roślina lubi w szczególności żyzne, przepuszczalne podłoże o lekko kwaśnym pH. Najlepiej będzie rosła w jasnych pomieszczeniach z rozproszonym światłem. Miej na uwadze, że wymaga temperatury pokojowej przez cały rok. Zimą będzie to do 20°C, latem do 25°C. Ponieważ nie rośnie zbyt szybko i nie tworzy wielkich kwiatów, nie musimy zbyt często go nawozić. Raz na kilka tygodni możemy użyć jedynie nawozu w płynie do roślin doniczkowych.

Więcej o: