Z jakiego kraju pochodzi twoja uroda? Sprawdzisz to w banalnie prosty sposób

Urodziłaś się w Polsce, stąd też pochodzą twoi rodzice, dziadkowie i pradziadkowie, więc wydaje ci się, że twoja uroda pochodzi właśnie z tych terenów? Niekoniecznie. Bardzo możliwe, że w jakimś procencie masz korzenie z zupełnie innego zakątka świata.

Więcej podobnych tematów znajdziesz na Gazeta.pl

Posłuchaj podcastu Co Paulina Smaszcz myśli o walkach w social mediach, hejcie i o byciu nielubianą?

Migracje ludzi, które na świecie odbywają się od wieków sprawiły, że typy urody przemieszały się i w różnych proporcjach składają się z innych typów. Jeśli natomiast zastanawiałaś się kiedyś, z jakiego zakątka świata może pochodzić twoja uroda, można to sprawdzić w prosty sposób, analizując kilka takich typów, które wyróżnione zostały przez antropologów.

Skąd pochodzi twoja uroda? Typ śródziemnomorski

Ten typ charakteryzuje się się śniadą skórą, ciemnymi, prostymi lub falowanymi włosami i ciemnym kolorem oczu. Budowa ciała jest natomiast drobna, wzrost średni lub niski, a rysy twarzy delikatne. Śródziemnomorski typ pochodzi z krajów basenu Morza Śródziemnego, ale jego wpływy sięgają zachodniej Europy, terenów czarnomorskich i północno-zachodnich Indii.

Skąd pochodzi twoja uroda? Typ nordyczny

Cienka, blada, wrażliwa na słońce skóra o różowym podtonie, włosy od jasnego po ciemny blond i niebieskie oczy to cechy charakterystyczne dla typu nordycznego. Budowa ciała jest dość smukła, a wzrost wysoki. Rysy twarzy wyraziste. Ten typ pochodzi z terenów wokół Morza Północnego (Skandynawia, Islandia) oraz Morza Bałtyckiego.

Skąd pochodzi twoja uroda? Typ armenoidalny

Ten typ cechuje śniady lub płowy kolor skóry, ciemne faliste, kędzierzawe, rzadko proste włosy i ciemne, czasem piwne z odcieniem zielonkawym oczy. Budowa ciała dość krępa, wzrost średni. Nos charakterystyczny, długi, wąski i wydatny. Bardzo obfity zarost i owłosienie ciała. Od neolitu występuje w Azji Mniejszej, aż po Syrię i Liban na południu. Charakterystyczny dla Kaukazu i mieszkańców Armenii i Tadżykistanu.

Skąd pochodzi twoja uroda? Typ laponoidalny

Charakterystyczna dla tego typu jest skóra płowa do żółtośniadej, ciemne, proste i sztywne włosy oraz ciemne, czasem piwno-brązowe oczy. Wzrost niski lub średni i krępa budowa. Nos średnio szeroki do szerokiego, mało wydatny. Słaby zarost i owłosienie ciała. Typ ten koncentruje się u Lapończyków. Pochodzi z Azja Środkowej i terenów górzystych Karpat i Alp.

Skąd pochodzi twoja uroda? Typ paleoeuropeidalny

Skóra szarożółtawa, włosy w kolorze ciemnego brązu i ciemnego blondu, a oczy szaro-niebieskie lub mieszane (brązowo-szare) to cechy charakterystyczne dla typu paleoeuropeidalnego. Budowa ciała w tym przypadku jest krępa z tendencją do tycia.  szeroka twarz i nos, głowa długa, osoby wysokie. W średniowieczu był to charakterystyczny typ mieszkańców Północnej Europy, aktualnie typ urody spotykany niektórych rejonach Skandynawii i zachodnich rejonach Wysp Brytyjskich.

Więcej o: