Nie tylko gwiazda betlejemska. Ta roślina pięknie zakwita w grudniu. Jak o nią dbać?

Ta niepozorna roślinka w grudniu jest wręcz obsypana kwiatami, a to rzadkość. Wygląda zjawiskowo, a mimo to wciąż jest mało popularna. Grudnik to prawdziwy król zimy. Jak o niego zadbać?

W grudniu wielki powrót przeżywa tak zwana gwiazda betlejemska, jedna z nielicznych roślin, które kwitną zimą. Równie piękna jest inna, z rodziny kaktusowatych. Grudnik pochodzi z lasów tropikalnych, dlatego też jej tryb kwitnienia jest u nas odwrotny, ale w kraju rodzimym  jak najbardziej normalny. W Brazylii wówczas panuje wiosna! Jak dbać o tę cudną roślinę w polskich warunkach domowych? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.

 

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Nazywa się go kaktusem Bożego Narodzenia. Jest wręcz obsypany kwiatami

Charakteryzuje się płaskimi, ale mięsistymi łodyżkami i dzwonkowatymi kwiatami w kolorze białym, różowym lub czerwonym. To właśnie po łodygach można zauważyć podobieństwo do roślin kaktusowatych. Ażeby zdrowo rósł, powinien mieć stale wilgotne podłoże, co może wydawać się zaskakujące ze względu na to, że jest sukulentem, ale naturalnie rośnie w lesie, dlatego wysoka wilgotność i mokre podłoże mu służą. Oczywiście nie znosi też przelania, dlatego ziemię trzeba regularnie sprawdzać. Ponadto powinna ona być lekka i przepuszczalna, warto wymieszać ją z perlitem lub piaskiem. Doniczka musi mieć odpływ, co ograniczy zastój wody. 

Dlaczego grudnik nie kwitnie? Problemem może być słońce 

Jak mało która roślina doniczkowa grudnik potrzebuje na co dzień zmiany temperatur i słońca, dlatego będzie dobrze czuł się na parapecie blisko okna, gdzie będzie miał szansę na chłód w nocy. Podobnie ze słońcem, ale jeśli postawimy go na parapecie, to warto wiedzieć, ze źle znosi wietrzenie pomieszczeń. Grudnik może nie kwitnąć przez zbyt dużą doniczkę, wtedy cała swoją energię wkłada w rozbudowę bryły korzeniowej, a nie kwiatów. Gdy podlewamy grudnika zbyt rzadko, to również nie ma siły na kwitnienie. Wymaga też regularnego nawożenia, a po okresie kwitnienia przeniesienia w chłodniejsze miejsce. 

Więcej o: