Jak podlewać storczyki? Kilka kropli tej mieszanki sprawi, że pojawi się wysyp nowych kwiatów

Jak podlewać storczyki, by im nie zaszkodzić? To jedne z najpiękniejszych kwiatów, jakie zdobią parapety mieszkań. Występują w wielu kolorach, a gdy kwitną, zapierają dech w piersi. Wbrew pozorom ich pielęgnacja nie jest zbyt skomplikowana. Wystarczy pamiętać o kilku rzeczach.

Storczyki, które nazywamy również orchideami, to przepiękne kwiaty doniczkowe, które zdobią mieszkania na całym świecie. Swoim wyglądem zachwycają nawet przez kilka miesięcy. Choć ich pielęgnacja nie należy do najtrudniejszych, szczególną uwagę należy poświęcić podlewaniu i nawożeniu, gdyż te kwestie mogą budzić wątpliwości.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jak podlewać storczyki, by im nie zaszkodzić? Sposób ma znaczenie

Najpopularniejszą odmianę storczyków, czyli Phalaenopsis, powinniśmy podlewać jedynie, gdy ich podłoże całkowicie wyschnie. Orchidee mogą wytrzymać bez wody nawet kilka dni i wyjątkowo źle znoszą przelanie, dlatego czasami lepiej zaczekać, niż się pospieszyć. W przypadku tej rośliny rewelacyjnie sprawdza się kąpiel wodna, która powinna trwać nie dłużej niż pół godziny. 

Domowy trik na piękne i bujne kwiaty. Wystarczy kilka kropli, by storczyk obficie zakwitł

Storczyki możesz nawozić także produktami z domu. Idealnie nada się do tego sok z cytryny, który jest bogaty w witaminę C, B, a także potas i magnes. Dzięki nim roślina będzie zdrowo rosnąć i bujnie kwitnąć. Co więcej, sok z cytryny rozprawi się także z bakteriami, które mogą jej zaszkodzić. Pamiętaj jednak, by zachować umiar, gdyż zbyt częste nawożenie sprawi, że storczyk zacznie wolniej się rozwijać. Soku z cytryny dodawaj do ziemi nie częściej niż raz na miesiąc i zawsze po wcześniejszym rozwodnieniu w wodzie.

Zdrowotna kąpiel dla storczyka. Zagotuj litr wody i dodaj do niego czosnku

Raz w miesiącu, zamiast soku z cytryny, możesz także przygotować domową mieszankę, która będzie bogata w potas, magnez, żelazo, selen i miedź. Wystarczy, że zagotujesz litr wody i dodasz do niej pięć przeciśniętych przez praskę ząbków czosnku. Następnie, odstaw miksturę na 24 godziny. Po tym czasie możesz umieścić w mieszance korzenie storczyka i moczyć do 30 minut. Ten prosty zabieg sprawi, że kwiaty będą pięknie kwitły.

Więcej o: