Modlitwa wigilijna. Co powinna zawierać? Który fragment ewangelii odczytać?

Modlitwa wigilijna jest jedną z tradycji Bożego Narodzenia w katolickich domach. Zanim podzielimy się opłatkiem, rozpoczniemy kolację i otworzymy prezenty, należy wspólnie z bliskimi odmówić modlitwę. Co roku zdarza się jednak, że zapominamy, który fragment Pisma Świętego odczytać. Podpowiadamy

Kiedy już na niebie 24 grudnia ujrzymy pierwszą gwiazdkę i wspólnie z rodziną zasiądziemy do wigilijnej kolacji, zgodnie z tradycją powinniśmy odmówić modlitwę. Która jest tą odpowiednią? Podpowiadamy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Modlitwa przy wigilijnym stole tekst. Jak ją przeprowadzić?

Stół, przy którym zasiądziemy do wigilijnej kolacji, powinien być nakryty białym obrusem. Obok opłatków należy także położyć świecę i Pismo Święte, z którego najstarsza osoba przy stole odczyta  fragment o narodzeniu Pana Jezusa. Poniżej znajdziesz scenariusz modlitwy. 

Najstarsza osoba zaczyna: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Z kolei najmłodsza osoba zapala świecę na stole i mówi: Światło Chrystusa.

Zgromadzeni przy stole odpowiadają: Bogu niech będą dzięki.

Następnie jedna ze zgromadzonych osób zapala światła choinkowe, po czym najstarsza osoba odczytuje Ewangelię o narodzeniu Pana Jezusa Łk 2,1–14, z Ewangelii według św. Łukasza

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.

Oto słowo Boże.

Zgromadzeni odpowiadają: Bogu niech będą dzięki.

Modlitwy przy wigilijnym stole. Co odmawiamy po odczytaniu Pisma Świętego? 

Po odczytaniu Ewangelii zgromadzeni powinni zaśpiewać jedną z następujących kolęd  "Bóg się rodzi" lub "Wśród nocnej ciszy". Później zgromadzeni odmawiają wspólnie modlitwy. Najczęściej są to: "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Mario" i "Chwała Ojcu". Aby wspomnieć zmarłych członków rodziny, odmawia się także "Wieczny odpoczynek". Po modlitwie bliscy mogą podzielić się opłatkiem oraz zacząć składać sobie życzenia bożonarodzeniowe. 

Zobacz też: Krótkie życzenia świąteczne na Boże Narodzenie. Idealne życzenia wigilijne na SMS i Messengera

Więcej o: