Modlitwa wigilijna. Co powinna zawierać? Który fragment ewangelii odczytać?

Modlitwa wigilijna jest jedną z tradycji Bożego Narodzenia w katolickich domach. Zanim podzielimy się opłatkiem, rozpoczniemy kolację i otworzymy prezenty, należy wspólnie z bliskimi odmówić modlitwę. Co roku zdarza się jednak, że zapominamy, który fragment Pisma Świętego odczytać. Podpowiadamy

Kiedy już na niebie 24 grudnia ujrzymy pierwszą gwiazdkę i wspólnie z rodziną zasiądziemy do wigilijnej kolacji, zgodnie z tradycją powinniśmy odmówić modlitwę. Która jest tą odpowiednią? Podpowiadamy. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jakich życzeń nie składać w święta?

Modlitwa przy wigilijnym stole tekst. Jak ją przeprowadzić?

Stół, przy którym zasiądziemy do wigilijnej kolacji, powinien być nakryty białym obrusem. Obok opłatków należy także położyć świecę i Pismo Święte, z którego najstarsza osoba przy stole odczyta  fragment o narodzeniu Pana Jezusa. Poniżej znajdziesz scenariusz modlitwy. 

Najstarsza osoba zaczyna: W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Amen.

Z kolei najmłodsza osoba zapala świecę na stole i mówi: Światło Chrystusa.

Zgromadzeni przy stole odpowiadają: Bogu niech będą dzięki.

Święta Bożego NarodzeniaJak poczuć świąteczny klimat? Sposoby na stworzenie magicznej aury w domu

Następnie jedna ze zgromadzonych osób zapala światła choinkowe, po czym najstarsza osoba odczytuje Ewangelię o narodzeniu Pana Jezusa Łk 2,1–14, z Ewangelii według św. Łukasza

W owym czasie wyszło rozporządzenie Cezara Augusta, żeby przeprowadzić spis ludności w całym państwie. Pierwszy ten spis odbył się wówczas, gdy wielkorządcą Syrii był Kwiryniusz. Wybierali się więc wszyscy, aby dać się zapisać, każdy do swego miasta. Udał się także Józef z Galilei, z miasta Nazaret, do Judei, do miasta Dawidowego, zwanego Betlejem, ponieważ pochodził z domu i rodu Dawida, żeby się dać zapisać z poślubioną sobie Maryją, która była brzemienna. Kiedy tam przebywali, nadszedł dla Maryi czas rozwiązania. Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. W tej samej okolicy przebywali w polu pasterze i trzymali straż nocną nad swoją trzodą. Naraz stanął przy nich anioł Pański i chwała Pańska zewsząd ich oświeciła, tak że bardzo się przestraszyli. Lecz anioł rzekł do nich: „Nie bójcie się! Oto zwiastuję wam radość wielką, która będzie udziałem całego narodu: dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz Pan. A to będzie znakiem dla was: znajdziecie Niemowlę owinięte w pieluszki i leżące w żłobie". I nagle przyłączyło się do anioła mnóstwo zastępów niebieskich, które wielbiły Boga słowami: „Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom Jego upodobania.

Oto słowo Boże.

Zgromadzeni odpowiadają: Bogu niech będą dzięki.

Pielęgnacja gwiazdy betlejemskiej jest dość wymagająca.Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Te tricki sprawią, że będzie kwitła aż do wiosny!

Modlitwy przy wigilijnym stole. Co odmawiamy po odczytaniu Pisma Świętego? 

Po odczytaniu Ewangelii zgromadzeni powinni zaśpiewać jedną z następujących kolęd  "Bóg się rodzi" lub "Wśród nocnej ciszy". Później zgromadzeni odmawiają wspólnie modlitwy. Najczęściej są to: "Ojcze Nasz", "Zdrowaś Mario" i "Chwała Ojcu". Aby wspomnieć zmarłych członków rodziny, odmawia się także "Wieczny odpoczynek". Po modlitwie bliscy mogą podzielić się opłatkiem oraz zacząć składać sobie życzenia bożonarodzeniowe. 

Zobacz też: Krótkie życzenia świąteczne na Boże Narodzenie. Idealne życzenia wigilijne na SMS i Messengera

Więcej o: