Wydaj 5 zł, inaczej możesz zapłacić aż 500 zł mandatu. Kierowców czekają zmiany

Choć naklejki rejestracyjne nie są już obowiązkowe, to okazuje się, że wkrótce ponownie będą musiały znaleźć się na szybach aut, jednak tym razem w innym celu. Kierowców czeka wydatek rzędu 5 zł, o ile będą chcieli uniknąć mandatu w wysokości 500 zł.
Pojazdy określone w ust. 1 są dopuszczone do ruchu, jeżeli odpowiadają warunkom określonym w art. 66 oraz są zarejestrowane i zaopatrzone w zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne, a w przypadku pojazdów samochodowych, z wyłączeniem motocykli, w nalepkę kontrolną.

Tak do 4 września brzmiał przepis z ustawy Prawo o ruchy drogowym, zgodnie z którym wszystkie zarejestrowane w Polsce samochody, musiały mieć na szybie naklejkę rejestracyjną. Przepis został zmieniony, a dokładniej skrócony do sformułowania o tablicach rejestracyjnych. W praktyce oznacza to, że obowiązek posiadania naklejki został zniesiony. Jak się okazuje, wkrótce mogą zacząć obowiązywać jednak inne naklejki, których brak może wiązać się z mandatem w wysokości nawet 500 zł. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Drogówka z Piaseczna wyłapuje dronem kierowców używających telefonów

Nowa naklejka do samochodu. Po co będzie potrzebna? 

W Polsce mają pojawić się strefy czystego transportu. Wjazd do nich będzie możliwy dla pojazdów bezemisyjnych i wybranych samochodów spalinowych (których poziom uciążliwości dla środowiska będzie dopuszczalny) wyłącznie na postawie specjalnej naklejki. Pierwsza taka strefa powstanie prawdopodobnie w Krakowie i zacznie obowiązywać od lipca 2024 roku. Naklejki mają być wydawane przez samorząd, a ich koszt wyniesie maksymalnie 5 zł. Kierowcy, którzy jej nie zakupią, a wjadą w powyższą strefę, będą musieli przygotować się na 500 zł mandatu. 

Jak będzie wyglądała nowa naklejka do auta? Jest już rozporządzenie

Zgodnie z rozporządzeniem podpisanym przez Ministra Klimatu i Środowiska, nalepka będzie musiała znajdować się w lewym dolnym rogu przedniej szyby pojazdu. Ośmiokątna naklejka w kolorze zielonym będzie zawierała informacje tj. czy została wydana w związku z wyłączeniem ustalonym przez radę gminy w uchwale o ustanowieniu strefy czystego transportu, nazwa gminy ustanawiającej strefę czystego transportu, numer rejestracyjny i rok produkcji pojazdu oraz paliwo, jakim jest ono napędzane np.: 

 • P – benzyna;
 • D – olej napędowy;
 • M – mieszanka (paliwo-olej);
 • LPG – gaz płynny (propan-butan);
 • CNG – gaz ziemny sprężony (metan);
 • H – wodór;
 • LNG – gaz ziemny skroplony (metan);
 • BD – biodiesel;
 • E85 – etanol;
 • EE – energia elektryczna;
 • 999 – inne. 

Zielona naklejka na autoZielona naklejka na auto gov.pl / mat.prasowe

Więcej o: