20 czerwca 2019 roku została przyjęta Dyrektywa Unijna "work-life balance". Docelowo, będzie obejmować wszystkie państwa Unii Europejskiej. W Polsce miała zostać wprowadzona do 2 sierpnia 2022, jednak czas ten się przedłużył. Najprawdopodobniej zmiany wejdą w życie na początku 2023 roku. Czego będą dotyczyć?
Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Zmiany, które mają wejść w związku z dyrektywą "work-life balance" dotyczą przede wszystkim rodziców. Duży nacisk kładą na uprawnienia ojców, którzy dotychczas zdecydowanie rzadziej decydują się na urlop spowodowany narodzinami, bądź wychowywaniem dziecka. Nowe przepisy mają za zadanie pomóc rodzicom zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym.
Jak podaje portal wydarzenia.interia.pl, najważniejszą zmianą wynikającą z dyrektywy "work-life balance" jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego z 32 do 41 tygodni w przypadku pojawienia się na świecie jednego dziecka. W przypadku narodzin większej ilości dzieci, czas ten zwiększy się z 34 do 43 tygodni. Co ważne, dodatkowe 9 tygodni przysługuje zarówno matkom, jak i ojcom. Warto pamiętać, że te dni nie mogą zostać przeniesione na drugiego rodzica, niewykorzystane przepadają, a przepis dotyczy jedynie pracowników etatowych. Za ten okres otrzymają 70% wysokości swojego wynagrodzenia. Rodzice dzieci z zaświadczeniem o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu lub nieuleczanej chorobie, która zagraża życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub podczas powodu zyskają: