To oficjalne! W 2023 roku nadchodzą duże zmiany w urlopach. Dotyczą nie tylko rodziców

Nadchodzą zmiany w urlopach, które dotyczą przede wszystkim rodziców. Wydłużony urlop rodzicielski zarówno dla matek, jak i ojców, bezpłatny urlop opiekuńczy, przerywany czas pracy. Jakie zmiany czekają nas na początku 2023 roku?

20 czerwca 2019 roku została przyjęta Dyrektywa Unijna "work-life balance". Docelowo, będzie obejmować wszystkie państwa Unii Europejskiej. W Polsce miała zostać wprowadzona do 2 sierpnia 2022, jednak czas ten się przedłużył. Najprawdopodobniej zmiany wejdą w życie na początku 2023 roku. Czego będą dotyczyć?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo "Macierzyństwo to wieczny wyrzut sumienia". Agnieszka Sienkiewicz o godzeniu pracy zawodowej z wychowywaniem dzieci

Dyrektywa kładzie nacisk na uprawnienia ojców

Zmiany, które mają wejść w związku z dyrektywą "work-life balance" dotyczą przede wszystkim rodziców. Duży nacisk kładą na uprawnienia ojców, którzy dotychczas zdecydowanie rzadziej decydują się na urlop spowodowany narodzinami, bądź wychowywaniem dziecka. Nowe przepisy mają za zadanie pomóc rodzicom zachować równowagę pomiędzy życiem zawodowym a rodzinnym.

Najważniejsze zmiany w urlopach od 2023 roku. Wydłużony urlop rodzicielski

Jak podaje portal wydarzenia.interia.pl, najważniejszą zmianą wynikającą z dyrektywy "work-life balance" jest wydłużenie urlopu rodzicielskiego z 32 do 41 tygodni w przypadku pojawienia się na świecie jednego dziecka. W przypadku narodzin większej ilości dzieci, czas ten zwiększy się z 34 do 43 tygodni. Co ważne, dodatkowe 9 tygodni przysługuje zarówno matkom, jak i ojcom. Warto pamiętać, że te dni nie mogą zostać przeniesione na drugiego rodzica, niewykorzystane przepadają, a przepis dotyczy jedynie pracowników etatowych. Za ten okres otrzymają 70% wysokości swojego wynagrodzenia.  Rodzice dzieci z zaświadczeniem o ciężkim i nieodwracalnym upośledzeniu lub nieuleczanej chorobie, która zagraża życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju lub podczas powodu zyskają:

  • do 65 tygodni wolnego w przypadku urodzenia jednego dziecka,
  • do 67 tygodni w przypadku ciąży mnogiej.

Zmiany w urlopach w 2023 roku. Co jeszcze nas czeka?

  • Dyrektywa wprowadza "urlop opiekuńczy" w wymiarze 5 dni roboczych. Dodatkowe wolne będzie można wykorzystać na opiekę nad krewnymi, niekoniecznie dziećmi.
  • Pracownicy będą mogli skorzystać ze zwolnienia pracy w nagłych przypadkach lub z powodu innego zdarzenia losowego. Będą to dwa dni lub 16 godzin w ciągu roku.
  • Po uzgodnieniu z pracodawcą rodzice mogą liczyć na przywilej, jakim będzie przerywany czas pracy. 
  • Rodzice, którzy mają dzieci do 8. roku życia, nie mogą mieć zlecanej pracy w nocy, po godzinach czy w nadgodzinach.
Więcej o: