Jak wybielić firanki? Wystarczy 6 łyżek tego produktu, by wyglądały jak nowe

Zastanawiasz się, jak wybielić firanki domowym sposobem? Zazwyczaj wykonane z delikatnych tkanin, które łatwo zniszczyć, budzą wiele obaw, jeśli chodzi o ich pranie. Przedstawiamy niezawodne i skuteczne sposoby, by wyglądały jak nowe.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Pranie firanek w domu może dla wielu osób stanowić niemałe wyzwanie. Łatwo o zniszczenie ich, z uwagi na delikatną tkaninę, z której zazwyczaj są wykonane. Jak bezpieczenie i skutecznie wybielić firanki, aby ponownie zachwycały bielą? Wypróbuj domowy sposób za grosze.

Zobacz wideo Idealnie białe firanki? Dwa domowe sposoby

Wybielanie firanek sodą oczyszczoną. Domowy sposób na zachwycającą biel tkanin

Soda oczyszczona, którą znajdziemy praktycznie w każdym domu, może okazać się niezwykle ważnym pomocnikiem również w przypadku wybielania firanek. Istnieją dwa najpopularniejsze sposoby użycia produktu:

  • Na ok. 10 l wody użyj 6 łyżek sody oczyszczonej. Dostosuj proporcje do własnych potrzeb. Namocz firankę w roztworze przez kilka godzin. Następnie wypierz je w pralce, korzystając z programów „pranie ręczne" lub „pranie firanek". Na koniec ciesz się ich śnieżnobiałym kolorem i pięknym zapachem.
  • Dodaj sodę oczyszczoną do szufladki w pralce, do której zazwyczaj wsypujesz proszek do prania. Po ustawieniu odpowiedniego programu firanki będą nie tylko białe, ale również miękkie.
  • Przygotuj 8 l wody i wlej 1/3 szklanki octu, trzy łyżki soli, a dla wzmocnienia efektu dodaj, sok z cytryny. Namocz firanki w roztworze przez kilka godzin, a następnie wysusz. Efekt śnieżnobiałej tkaniny gwarantowany.

W jakiej temperaturze prać firanki? Wybierz optymalną wartość, aby pozbyć się plam

Jeśli zdecydujesz na wypranie firanek w pralce, miej na uwadze nie tylko obroty bębna, ale również temperaturę wody. Jaką temperaturę powinniśmy wybrać, aby skutecznie pozbyć się plam, ale nie dopuścić do skurczenia się tkaniny? Optymalną temperaturą będzie 30-40°C. Wyższa może przyczynić się do odbarwienia kolorowych elementów i zdeformowania materiału. Lekkie wirowanie nie jest zabronione, ale prawie na pewno firany będą wymagały, prasowania. Wybierz jeden z programów: „pranie ręczne" lub „pranie firanek". Włóż do pralki firankę złożoną w kostkę.

Więcej o: