Jak często podlewać gwiazdę betlejemską? Stosuj zasadę 3xU, a będzie zachwycać wyglądem do świąt

Kwiat gwiazda betlejemska jest jednym z najchętniej kupowanych w okolicach świąt Bożego Narodzenia. Niestety często zdarza się, że jej wygląd nie cieszy nas długo, a liście szybko zaczynają żółknąć i opadać. Jak dbać o gwiazdę betlejemską i temu zapobiec? Wystarczy trzymać się zasady 3xU.

To właśnie nieprawidłowe podlewanie jest najczęstszą przyczyną więdnięcia gwiazdy betlejemskiej. Co zrobić, aby jak najdłużej zachwycała pięknymi liśćmi? Wystarczy zasada 3xU: 

  1. Umiarkowanie podlewanie,
  2. Unikanie zalegania wody w doniczce,
  3. Ustawienie w odpowiednim miejscu.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jak dbać o kwiaty w wazonie, aby długo były piękne?

Gwiazda betlejemska. Podlewanie musi odbywać się w prawidłowy sposób 

Nie ma jednej złotej zasady, która mówiłaby, co ile należy podlewać gwiazdę betlejemską. Wszystko zależy bowiem od warunków, w jakich jest trzymana tzn. od wilgotności powietrza czy temperatury panującej w pomieszczeniu. Przyjmuje się, że podlewanie powinno odbywać się, co 2-3 dni. Warto jednak kontrolować palcem nawodnienie ziemi codziennie. Jeśli ziemia do 2 cm głębokości jest sucha, to należy ją podlać. 

Jak pielęgnować gwiazdę betlejemską? Można również moczyć doniczkę w wodzie

Przesuszenie ziemi sprawi, że liście zaczną tracić swoją "jędrność" i staną się obwisłe. Nadmiar wody doprowadzi zaś do gnicia korzeni. Doniczka powinna mieć zatem odpowiednio duże otwory, aby nie zalegała w niej woda. Również z podstawki należy niezwłocznie wylać nadmiar wody. 

Doskonałą alternatywą dla podlewania, może być zanurzanie gwiazdy betlejemskiej w pojemniku z wodą. Doniczkę należy tak zostawić na około 10-20 minut, a następnie wyjąć i poczekać chwilę aż nadmiar wody ścieknie.  

Proste wskazówki, jak dbać o gwiazdę betlejemską. Zadbaj o odpowiednie ustawienie 

Równie ważne, jak podlewanie, jest odpowiednie ustawienie rośliny. Gwiazda betlejemska nie można stać w przeciągu, a także w zbyt suchym i ciepłym miejscu, które jest narażone na bezpośrednie nasłonecznienie. Postawienie zatem gwiazdy betlejemskiej na parapecie, jest najgorszym z możliwych pomysłów. Optymalna temperatura, w jakiej powinna się znajdować to od 16 do 22 stopni Celsjusza.

Więcej o: