Najpopularniejsze gryzonie domowe. O tych rzeczach pamiętaj, zanim je zaadoptujesz

Gryzonie domowe mogą być wspaniałymi, małymi przyjaciółmi. Odpowiednio zadbane towarzyszą nam od kilku do kilkunastu lat. Na co zwrócić szczególną uwagę, przed zakupem lub adopcją? Aby twoje zwierzątko było szczęśliwe, pamiętaj o tych kwestiach.

Choć do najpopularniejszych zwierząt domowych należą głównie psy i koty, nie każdy może sobie na nie pozwolić. Często pierwszymi pupilami zostają gryzonie domowe. Warto jednak zdać sobie sprawę z faktu, że choć są mniejsze, także wymagają dużo opieki oraz odpowiednich warunków. Jakie są najpopularniejsze gryzonie domowe?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Sylwester to dla zwierząt prawdziwe piekło

Gdzie kupić gryzonie domowe? Postaw na sprawdzoną hodowlę lub adopcję

Nie tylko rasowego psa lub kota powinniśmy brać z legalnej hodowli, ale także gryzonie domowe. Dzięki temu będziesz miał większą pewność, że kupione przez ciebie zwierzę jest wolne od chorób, przebadane i dorastało w dobrych warunkach. Inną opcją jest adopcja — ze schroniska czy fundacji, które zajmują się ratowaniem i leczeniem zwierząt. Oba miejsca bywają prawdziwymi skarbnicami wiedzy, dlatego warto podpytać o wszystkie nękające was kwestie.

Lista najpopularniejszych gryzoni domowych

Wśród gryzoni domowych, które mieszkają razem z nami, należą głównie:

  • kawia domowa, czyli popularna świnka morska,
  • chomik, m.in. dżungarski, syryjski, chiński,
  • szczur domowy,
  • mysz domowa,
  • koszatniczka,
  • szynszyla,
  • myszoskoczek.

Ciekawostka: królik nie należy do gryzoni. To zajęczak.

To ważne! Zanim zdecydujesz się na zakup lub adopcję gryzonia, pamiętaj o tych sprawach!

Odpowiedzialny i dojrzały człowiek, zanim zdecyduje się na zakup gryzonia z legalnego źródła lub adopcję, wie, że każdy z nich ma swoje wymagania oraz charakter. Świnki morskie to zwierzęta stadne, które nie nadają się do samotnego życia, w przeciwieństwie do chomików, które są niezwykle terytorialne. Szynszyla to z kolei odpowiedzialność na około 15 lat. Chociaż panuje przekonanie, że gryzonie to łatwe i tanie w utrzymaniu pupile, nie jest to prawdą. Każdy gatunek ma swoje indywidualne preferencje dotyczące wielkości i rodzaju "apartamentu", diety, udogodnień i zabawek. Odpowiedzialny opiekun, przed zakupem, powinien się z nimi zapoznać i móc je zapewnić. Pamiętaj także, że pupile chorują, a wizyty u weterynarza nie należą do najtańszych. Nie decyduj się na zakup pod wpływem impulsu. Niech to będzie dobrze przemyślana decyzja, wszakże chodzi o żywą istotę!

Więcej o: