Ziemiórki: jak się ich pozbyć raz na zawsze? Podlej rośliny tym naparem, a nieznośne muszki znikną

Niektóre owady mimo niewielkich rozmiarów mogą skutecznie zaszkodzić kwiatom znajdującym się w domu, szczególnie zimą. Zaliczają się do nich malutkie muszki, czyli ziemiórki. Jak się ich pozbyć raz na zawsze?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Muszki, które pojawiły się wokół roślin doniczkowych to znak, aby zacząć działać i przyjrzeć się podłożu. Ziemiórki to popularny problem, szczególnie zimą. Sprzyja im ciepło w pomieszczeniach i nadmierna wilgotność podłoża. Oznakami ich żerowania jest żółknięcie, brązowienie i stopniowe zamieranie roślin. Jak docierają do domu? Najczęściej przynosimy je z nowo zakupionymi roślinami i z podłożem.

Edyta Herbuś 41-letnia Edyta Herbuś w bieliźnie oczarowała smukłą sylwetką. "Bosko"

Zobacz wideo Naturalne nawozy. Wykorzystaj skórkę banana, skorupki jajek i fusy po kawie i herbacie

Ziemiórki: jak się ich pozbyć raz na zawsze? Zacznij od bezpiecznych domowych sposobów

Walka z ziemiórkami może trwać naprawdę długo, czasami nawet kilka miesięcy. Warto jest najpierw zacząć od stosowania bezpiecznych, domowych rozwiązań. Szczególnie skuteczne będą w początkowym stadium, gdy muszek nie jest zbyt dużo i nie zdążyły jeszcze złożyć wielu jaj. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • Zastosuj żółte lepy w doniczkach. Ziemiórki zostaną zwabione intensywnym kolorem i przykleją się do pułapki bez opcji na ucieczkę. Wystarczy, że lepową tabliczkę wbijesz na patyczkach do podłoża, aby nie stykały się powierzchnią liści.
  • Podlewanie naparem z czosnku. Wystarczy, że rozgniecioną główkę czosnku zalejesz gorącą wodą, a gdy napar ostygnie, rozcieńcz go litrem wody i zacznij podlewać rośliny.
  • Zmiana podłoża. Usuń stare podłoże i dokładnie oczyść korzenie. Zanim posadzisz roślinę ponownie, wymocz korzenie w wodzie z dodatkiem mydła potasowego.
  • Wabik z wodą, octem i płynem do naczyń. Zastosuj miskę wypełnioną wodą, octem oraz kilkoma kroplami płynu do naczyń. Octowy zapach przyciągnie ziemiórki, a płyn do naczyń zmniejsza napięcie powierzchniowe wody.

Podczas siedzenia w domu nie chce ci się brać prysznica? Konsekwencje mogą być opłakane Myjesz się w ten sposób? Lepiej tego nie rób. Dermatolodzy ostrzegają

Zamiast walczyć, zapobiegaj. Ziemiórkom się nie spodoba

Rozwojowi ziemiórek niewątpliwie sprzyja kilka warunków m.in. ciepła temperatura oraz duża wilgotność podłoża. Aby nie sprawiać im sprzyjających warunków, jednocześnie nie przesuszając roślin, posadź rośliny do nieskażonego, przepuszczalnego podłoża i staraj się utrzymywać jego właściwą wilgotność. Idealną opcją będzie podłoże o dużej zawartości składników porowatych. 

Więcej o: