Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Muszki, które pojawiły się wokół roślin doniczkowych to znak, aby zacząć działać i przyjrzeć się podłożu. Ziemiórki to popularny problem, szczególnie zimą. Sprzyja im ciepło w pomieszczeniach i nadmierna wilgotność podłoża. Oznakami ich żerowania jest żółknięcie, brązowienie i stopniowe zamieranie roślin. Jak docierają do domu? Najczęściej przynosimy je z nowo zakupionymi roślinami i z podłożem.
Walka z ziemiórkami może trwać naprawdę długo, czasami nawet kilka miesięcy. Warto jest najpierw zacząć od stosowania bezpiecznych, domowych rozwiązań. Szczególnie skuteczne będą w początkowym stadium, gdy muszek nie jest zbyt dużo i nie zdążyły jeszcze złożyć wielu jaj. Do najpopularniejszych zaliczają się:
Rozwojowi ziemiórek niewątpliwie sprzyja kilka warunków m.in. ciepła temperatura oraz duża wilgotność podłoża. Aby nie sprawiać im sprzyjających warunków, jednocześnie nie przesuszając roślin, posadź rośliny do nieskażonego, przepuszczalnego podłoża i staraj się utrzymywać jego właściwą wilgotność. Idealną opcją będzie podłoże o dużej zawartości składników porowatych.