Te pieniądze po zmarłym można przejąć. ZUS o tym nie przypomni, a potrzebny jest tylko jeden wniosek

ZUS o tym nie przypomina spadkobiercom, ale ci mają prawo do dziedziczenia pieniędzy po zmarłym. Chodzi dokładnie o środki zgromadzone na koncie OFE. W jaki sposób je przejąć?

Rodzina osoby zmarłej często nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma prawo do przejęcia środków zgromadzonych na OFE. Podlegają one bowiem dziedziczeniu. Aby je otrzymać, trzeba jednak wcześniej złożyć wniosek. 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Jaka część naszych składek z OFE będzie przekazana do IKE/ZUS? [Q&A]

Pieniądze z OFE podlegają dziedziczeniu. Kto może o nie wnioskować? 

Środki, które zmarły zgromadził na subkoncie w ZUS przed przejściem na emeryturę, podlegają dziedziczeniu. Prawo do nich ma zarówno współmałżonek, spadkobierca, jak i osoba wskazana przez zmarłego (osoba uposażona). Nie są one jednak wypłacane z automatu. Niezbędne jest złożenie wniosku w ZUS oraz dostarczenie kilku dokumentów. Natomiast jeśli zmarły nie wskazał nikogo w testamencie i nie ma spadkobierców, to pieniądze przechodzą na gminę, w której mieszkał on przed śmiercią. 

Wystarczy złożyć wniosek do ZUS. Potrzebne będą też dokumenty 

Złożenie wniosku o przejęcie pieniędzy z OFE jest bezpłatne. W tym celu należy przygotować skrócony odpis aktu zgonu ubezpieczonego i oryginał lub kopię dokumentu, który potwierdzi prawo do dziedziczenia np. prawomocne postanowienie sądu lub akt poświadczenia dziedziczenia. Następnie należy udać się do ZUS i złożyć wniosek oraz powyższą dokumentację

Warto wiedzieć, że choć nie ma terminu, w którym konieczne jest złożenie wniosku, aby pieniądze nie przepadły, to środki podlegają 19-procentowemu zryczałtowanemu podatkowi od osób fizycznych. ZUS na wypłatę pieniędzy ma trzy miesiące od momentu dopełnienia formalności.

Więcej o: