Jak okrywać rośliny na zimę? Sprawdź, kiedy i czym zabezpieczyć rośliny. Podajemy kluczowe terminy

Jak okrywać rośliny na zimę? Zabezpieczenie niektórych gatunków jest niezbędne dla ich przetrwania. Ważny jest dobór odpowiednich materiałów i czasu, w którym rośliny zostaną okryte.

Okrywanie roślin na zimę. Kiedy jest na to czas?

Okrywanie roślin na zimę bez wątpienia jest potrzebne, ale trzeba znaleźć dla niego odpowiedni czas. Dawniej przyjmowało się, że zabiegi takie wykonuje się w drugiej połowie listopada. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obecnie zima z reguły przychodzi później i jest krótsza. Zbyt wczesne okrycie roślin mogłoby być niekorzystne dla nich, ponieważ nastąpiłoby przed ich zapadnięciem w uśpienie. 

Co do zasady powinno się więc okrywać rośliny wtedy, gdy nastanie czas regularnych przymrozków. Ziemia powinna być zmarznięta na 3 - 4 cm. Warto pamiętać przy tym o wcześniejszym zaopatrzeniu się w odpowiednie materiały do okrywania roślin. Dzięki temu możliwe będzie uchwycenie właściwego momentu dla wykonania zabiegów ochronnych. 

Jak chronić rośliny przed mrozem? Najbardziej narażone gatunki

Jak chronić rośliny przed mrozem? Przede wszystkim trzeba mieć rozeznanie co do najbardziej zagrożonych roślin. O które z nich trzeba zadbać w pierwszej kolejności? Zima jest czasem, w którym roślina ma problemy z pobieraniem wody i podlega chłodnym powiewom wiatru. Najczęściej okrywa się więc:

  • rośliny zimozielone (laurowiśnia, różanecznik, kalmia, ostrokrzew kolczasty, inne);
  • róże;
  • magnolie;
  • miskanty chińskie i inne trawy ozdobne;
  • hortensje ogrodowe;
  • drzewka owocowe;
  • budleje Dawida;
  • rośliny uprawiane w donicach.
Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę? Materiały naturalne

Jak zabezpieczyć rośliny na zimę? Poza wyborem odpowiedniego czasu na ich okrycie należy także postawić na właściwy materiał. Można tu stawiać zarówno na produkty naturalne, jak i wyprodukowane specjalnie dla ochrony przydomowej zieleni przed chłodem. W przypadku niektórych gatunków, choćby tych uprawianych w donicach, skuteczne bywa obsypanie ziemią. 

Do naturalnych materiałów przeznaczonych do zabezpieczania roślin zaliczają się:

  • słoma - jeden z tradycyjnych materiałów. Przydaje się przede wszystkim do okrywania pni młodych krzewów i drzewek owocowych;
  • suche liście - niezbyt gruba i przepuszczająca wodę warstwa liści może pomóc w osłonieniu niewielkich roślin i bulw, które chcemy zabezpieczyć przed przemarznięciem;
  • juta - z tkaniny jutowej tworzy się osłony dla niedużych krzewów;
  • kora sosnowa - usypany z niej kopiec również zabezpiecza roślinę u jej podstawy;
  • gałęzie iglaków - często stanowią odpad przy jesiennych porządkach i mogą być ponownie wykorzystywane dla zabezpieczenia roślin. 

Czym zabezpieczyć rośliny na zimę? Agrowłóknina

Czym zabezpieczyć roślinę na zimę, aby dać jej większe szanse na przezimowanie? Obecnie najlepszym rozwiązaniem jest stosowanie agrowłókniny. Najczęściej chodzi o materiał posiadający gramaturę na poziomie 50 g/m2. Zaletą agrowłókniny jest to, że można ją wykorzystywać do podwójnego, a nawet potrójnego owijania rośliny. To zaś pozwala na właściwy dobór grubości zwoju do odporności gatunku na przemarzanie. Dzięki agrowłókninie możliwe jest też zabezpieczenie roślin przed uszkodzeniami. 

Czym okryć rośliny na zimę, aby całość dobrze się prezentowała?

Nie zawsze zabezpieczenie przed mrozem dobrze się prezentuje. Czym okrywać rośliny na zimę, aby dobrze się prezentowały? Słoma, tkanina jutowa lub agrowłóknina mogą się całkiem dobrze prezentować w ogrodzie. Wystarczy zadbać o to, aby zostały estetycznie przymocowane np. dzięki wykorzystaniu wstążek. Wówczas nawet zimą ogród będzie prezentował się atrakcyjnie. 

Zobacz też: Jak często podlewać lawendę? Wielu początkujących ogrodników popełnia jeden błąd

Więcej o: