Pelargonie zimą. Mitem jest, że pelargonie powinny być przechowywane w ciemnej piwnicy

Pelargonie zimą wymagają szczególnego zainteresowania. Wiele osób traktuje je jako rośliny jednoroczne, ale nie musi tak być. Przy odpowiednich warunkach zimowania mogą zdobić balkon w kolejnym roku.

Pelargonie zimą

Jak zadbać o pelargonie zimą? Podstawą jest odpowiednie przygotowanie roślin. Należy pamiętać, że ozdoba wielu polskich balkonów jest związana pochodzeniem ze strefą śródziemnomorską. Nasze zimy, choćby nie były zbyt srogie, są dla niej nazbyt mroźne. Pelargonie mogą więc być u nas roślinami wieloletnimi, ale należy zapewnić im właściwe warunki zimą.

Już jesienią trzeba poczynić podstawowe zabiegi przygotowawcze. Roślinę przycina się na wysokość ok. 20 cm i przetrzymuje na zewnątrz do rozpoczęcia się czasu przymrozków. Następnie zabiera się ją z zewnątrz i umieszcza w warunkach, których celem jest zatrzymanie wegetacji.

Jak przygotować pelargonie na zimę? Przetrzymywanie rośliny w domu

Jak przygotować pelargonie na zimę? Niekiedy można znaleźć porady dotyczące przetrzymywania pelargonii wewnątrz domu. Prawdą jest, że takie działanie pozwoli uchronić roślinę przed niskimi temperaturami. Z drugiej strony nie są to jednak warunki optymalne: w kolejnych latach taka pelargonia będzie miała coraz mniej obfite kwitnienie i gorszy pokrój. 

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Jak przechowywać pelargonie na zimę? Rola temperatury i światła

Jak przechowywać pelargonie na zimę? Duże znaczenie mają temperatura i światło. Wprawdzie pelargonie są wrażliwe na mróz, ale i tak miejsce ich przechowywania powinno być chłodne. Temperatura nie powinna spadać poniżej 6 stopni C. Najczęściej zaleca się przedział temperaturowy pomiędzy 8 a 10 stopniami C. Warto pamiętać, że wzrost temperatury powyżej 12 stopni przyspieszy wegetację, co może bardzo niekorzystnie odbić się na kondycji roślin.

Co z dostępnością światła? Mitem jest, że pelargonie powinny być przechowywane w całkowicie zaciemnionym pomieszczeniu. Piwnica nie jest dla nich dobrym miejscem. Zamiast tego należy utrzymywać je w przestrzeni jasnej, ale unikać bezpośredniego padania promieni słonecznych na rośliny.

Pielęgnacja pelargonii w zimie: o tym także należy pamiętać

Czego jeszcze wymaga pielęgnacja pelargonii w zimie? Z pewnością warto zwrócić uwagę na:

  • Podlewanie i nawożenie roślin. Stosowanie nawozów podczas zimowania nie jest konieczne. Ich podanie mogłoby skutkować niepotrzebnym i przedwczesnym rozwinięciem się pędów. Trzeba się z tym wstrzymać do połowy lutego. Roślin nie wolno także zbyt obficie podlewać. Z reguły zalecane jest jedno podlewanie na dwa tygodnie. Kluczowe jest to, aby pędy nie uległy zwiędnięciu i były utrzymywane w dobrej kondycji do czasu wznowienia wegetacji. 
  • Zabiegi pielęgnacyjne. Przed zimowaniem pędy powinny być skrócone do długości ok. 20 cm. Dodatkowo należy przeprowadzić podstawowe zabiegi pielęgnacyjne i zapewniające higienę. Usuwa się zwiędłe kwiaty, obumarłe pędy i liście. Należy upewnić się, że rośliny są w dobrym stanie (bez chorób lub szkodników).
  • Jakość podłoża. Utrzymanie roślin w dobrej kondycji podczas zimowania wymaga także zadbania o jakość podłoża. Warto wymienić je na nowe (może być uniwersalne). Zmniejsza się wówczas ryzyko pojawienia niektórych chorób. 

Jak zadbać o to, by pelargonia znowu wznowiła wegetację? W lutym należy zacząć intensywniejsze podlewanie pelargonii. W połowie miesiąca do wody dodaje się nawóz. Podnosząca się temperatura i większa intensywność promieni słonecznych powinny sprzyjać powolnemu wybudzaniu się rośliny. 

Zobacz też: To najważniejszy zabieg w pielęgnacji lawendy. Wykonaj go już teraz. Wiosną zachwyci bujnymi kwiatami

Więcej o: