Dalie zimą. Czy dalie trzeba wykopać na zimę? Garść sprawdzonych porad

Jak zadbać o dalie zimą? Ich piękne kwiaty mogą być piękną ozdobą ogrodu. W naszym klimacie te rośliny nie przetrwają jednak zimy. Odpowiednie przechowywanie jest kluczem do tego, by cieszyły oczy w kolejnym sezonie.

Dalie zimą: podstawowe kwestie

Jak zadbać o dalie zimą? Rośliny te, zwane u nas także georginiami, niestety nie są zdolne do przezimowania w warunkach zimowych. Nie powinno to dziwić, bo pochodzą z Ameryki Centralnej i można je w naturze spotkać np. w Panamie czy Kolumbii. Brak odporności na temperatury poniżej 0 stopni C sprawia, że dalie powinny być wykopane z gruntu przed nastaniem przymrozków. Kiedy dokładnie trzeba to zrobić? Niestety, ale trudno wskazać dokładnie. Zwykle przyjmuje się, że uszkodzenie przez mróz części zielonej jest sygnałem do szybkiego przeniesienia roślin.

Jak przygotować dalie na zimę? Wstępne prace z roślinami

Jak przygotować dalie na zimę, aby w kolejnym sezonie znów mogły pięknie wyrosnąć i cieszyć oczy okazałymi kwiatami? Przede wszystkim trzeba wykonać wstępne prace z roślinami. Ich celem będzie utrzymanie dalii w dobrej kondycji podczas zimowania. 

Zniszczenie nadziemnych części rośliny przez przymrozki jest sygnałem do ich przycięcia. Pędy powinny być skrócone do długości od 10 do 15 cm. Naturalnie należy usunąć pozostałości kwiatów, uszkodzone pędy i wszystko, co mogłoby być dobrym podłożem dla rozwoju chorób czy pleśni. 

Następnie należy wykopać karpy dalii. Trzeba być przy tym dość ostrożnym: najlepiej zacząć od ich podważenia, potem zaś delikatnie wyciągnąć z ziemi. Nie powinno się ich obmywać wodą. Również z podziemnych części usuwa się elementy gnijące lub wyraźnie uszkodzone.  

Zobacz wideo Jak dbać o pelargonie? Przepisy na domowe nawozy

Pielęgnacja dalii w zimie: suszenie

Jak powinna przebiegać dalsza pielęgnacja dalii w zimie? Po wykopaniu i wstępnym przygotowaniu roślin należy przejść do etapu ich przesuszania. Jest to istotne z uwagi na konieczność zatrzymania wegetacji. Po przeschnięciu konieczne jest jeszcze jeden przegląd roślin pod kątem:

  • obecności chorób i szkodników (karpy chore usuwa się);
  • usunięcia części uszkodzonych mechanicznie;
  • strząśnięcia z bulw resztek ziemi.

Jak przechowywać dalie na zimę? Odpowiednie miejsce

Jak przechowywać dalie zimą? Kluczowe jest wybranie do tego właściwego miejsca. W przypadku dalii powinno być to miejsce ciemne, pozbawione ogrzewania, ale jednocześnie z temperaturą powyżej 0 stopni C. Najlepiej sprawdza się temperatura ok. 5 stopni C. Najczęściej dalie przechowuje się w piwnicach lub pozbawionych ogrzewania garażach. Warto dobrze przemyśleć wybór miejsca, bo dalie będą pozostawały w takich warunkach wyjątkowo długo. Do gruntu wysadza się je około 15 maja - wówczas ryzyko wystąpienia przymrozków jest znikome. 

Często polecanym sposobem przechowywania dalii jest ich wyłożenie do ażurowych skrzynek. Dobrze jest wyłożyć je gazetą po to, by można było obsypać karpy niewielką ilością ziemi, torfu lub piasku. W roli pojemnika dobrze spisują się także wiklinowe kosze. Przed umieszczeniem roślin w miejscu zimowania trzeba je dobrze oznakować po to, by wiosną możliwe było stworzenie w ogrodzie odpowiadającej nam kompozycji kolorystycznej. 

Nie można zapominać o tym, że w okresie zimowania konieczne jest sprawdzanie co jakiś czasu stanu karp. Kontrola pozwala na usunięcie tych, które np. zdradzają oznaki choroby. 

Zobacz też: Kilka centymetrów dla piwonii robi różnicę. Zwróć uwagę przy przesadzaniu, bo się nie przyjmą

Więcej o: