Nieszczelne okna zimą są problemem przede wszystkim dlatego, że sprzyjają stratom ciepła. W związku z tym nie tylko komfort przebywania w mieszkaniu zmniejsza się, ale także rachunki za ogrzewanie będą wyższe. Dawniej do uszczelniania okien używano kitu, silikonu lub pianki montażowej. O ile rozwiązanie takie sprawdzało się zimą, to latem nie służyło właściwej cyrkulacji powietrza we wnętrzu.
Dlatego we współczesnych oknach z PCV postawiono na bardziej elastyczne rozwiązanie. Chodzi o możliwość uszczelnienia okna zimą lub jego rozszczelnienia latem. To dobre rozwiązanie, które sprzyja tworzeniu w pomieszczeniach warunków przyjaznych dla zdrowia.
Dlaczego regulacja okien na zimę jest taka ważna? Przemawia za jej stosowaniem przynajmniej kilka kwestii. Jednocześnie wciąż dość rzadko bierzemy się za rozszczelnianie okien wiosną i ich uszczelnianie w sezonie jesienno-zimowym. Szkoda, bo jest to zadanie stosunkowo proste i każdy może je wykonać we własnym zakresie.
Bez regulacji okien na zimę narażamy się na:
Technicznie rzecz ujmując, chodzi przede wszystkim o regulację docisku uszczelki. Nowoczesne okna posiadają rolkę dociskową, która ma formę bolca. Dzięki niej można łatwo kontrolować poziom rozszczelnienia okna. Proste zabiegi sprawiają, że można regulować przepływ powietrza pomiędzy wnętrzem domu a przestrzenią na zewnątrz. Latem cyrkulacja powinna być dość duża, zimą należą ją zaś zmniejszyć.
Jak uszczelnić okna na zimę samemu? Samo zagadnienie może się wydawać skomplikowanym, ale jest to tylko wrażenie. Może sobie z tym poradzić właściwie każdy - oczywiście o ile uwzględnić kilka podstawowych kroków, które trzeba wykonać dla regulacji szczelności okna.
Co przede wszystkim trzeba zrobić? Pierwszym działaniem jest otworzenie okna. Na jego okuciu znajdują się metalowe rolki, które bez problemu można dostrzec. Ich umiejscowienie nie jest przypadkowe: najczęściej znajdują się na górze okucia, w jego środku i na dole.
Do uszczelnienia okna potrzebny będzie klucz imbusowy. Dzięki niemu można docisnąć rolki ryglujące tak, aby znajdowały się bliżej uszczelek. Sama regulacja została już wykonana. Trzeba jeszcze sprawdzić to, czy okno dobrze się domyka. Przy zbyt silnym docisku może się bowiem pojawić problem z domykaniem. Warto przy tym brać pod uwagę fakt, że dociśnięcie uszczelki może spowodować cięższą pracę klamki. To normalne i nie powinno budzić niepokoju.
Co z oknami balkonowymi? W ich przypadku regulacja na zimę również jest bardzo istotna. Na szczęście stosuje się tu identyczny system z metalowymi rolkami służącymi regulacji przepływu powietrza.
Zobacz też: Czy w upał otwierać okna? Ta zasada pozwoli przetrwać wysokie temperatury