Nigdy nie bierz ze sobą do toalety. Gastrolożka ostrzega przed konsekwencjami

Telefony komórkowe stały się nieodłączną częścią naszego życia. Sięgamy po nie bez przerwy - przy stole, w trakcie podróży, a nawet w toalecie. Specjalistka przestrzega, dlaczego nie powinniśmy tego robić w przypadku ostatniej sytuacji.

Telefony komórkowe towarzyszą nam bez przerwy. W wolnych chwilach przeglądamy newsy i media społecznościowe, publikujemy własne treści, gramy lub robimy zdjęcia. Zabieramy je ze sobą wszędzie — często także do toalety. Dlaczego powinniśmy pozbyć się tego nawyku? 

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Dlaczego 5G straszy?

Ponad 70%. Tyle osób korzysta z telefonu w trakcie korzystania z toalety

Jak podaje portal "The list", według badań, które przeprowadziła firma zajmująca się produktami do dezynfekcji, 73% osób sięga po telefon, siedząc w toalecie lub korzystając z pisuaru. Wśród pokolenia zetek, czyli osób urodzonych między 1995 a 2012 rokiem, liczba ta wzrasta do 93%. Mało kto zdaje sobie sprawę z konsekwencji, które niesie za sobą takie przyzwyczajenie.

Czym może skutkować korzystanie z telefonu w trakcie wypróżniania?

Choć korzystanie z telefonu w toalecie nie wydaje się niczym złym, w rzeczywistości może być bardzo szkodliwe. Nie tylko narażasz się w ten sposób na choroby i infekcje, ale także problemy z wypróżnianiem. Jak możemy przeczytać w "Washington Post" według gastroenterolożki, Roshini Raj, pozycja, jaką przyjmujemy na toalecie w trakcie przeglądania telefonu, wywiera nacisk na żyły okołoodbytowe, co może skutkować pojawieniem się hemoroidów. Ale to nie wszystko.

Nie tylko bakterie i zarazki, ale także nieprzyjemne dolegliwości

W trakcie rozmowy specjalistka przyznała, że korzystanie z telefonu podczas wypróżniania może także zakłócać perystaltykę jelit. Zamiast skupić się na czynności, wpatrujemy się w ekran telefonu i ignorujemy sygnały, które wysyła nam ciało. Z tego powodu cały proces trwa dłużej, a nasze jelita się "rozleniwiają". Ekspertka radzi, by nie siedzieć w toalecie dłużej niż 10 minut. Nie można zapomnieć także o fakcie, że telefon działa niczym magnes na zarazki i bakterie. Co z tego, że po skorzystaniu z toalety umyjesz ręce, jeśli zaraz ponownie sięgniesz po zanieczyszczone urządzenie? Pamiętaj więc, aby chociaż regularnie je dezynfekować.

Więcej o: