Wybierasz się w gości? Zwróć uwagę na buty! Tych zachowań lepiej się wystrzegać

Idziesz w gości? Pamiętaj, że bez względu na stopień znajomości i zażyłości, każdy gość powinien przestrzegać pewnych reguł. Dzięki temu wizyta nie zamieni się w koszmar, a ty nie trafisz na czarną listę. Zobacz, jakich rzeczy lepiej się wystrzegać.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Polska gościnność sprawia, że każdego, kto odwiedza nasz dom, staramy się przyjąć z największą starannością. Wizyta niektórych gości to istna przyjemność, potrafią rozweselić, umilić nasz czas i często przynoszą ze sobą pyszny poczęstunek. Niestety, ale odwiedziny nie zawsze są miłe. Szczególnie jeśli zaproszeni goście, nie przestrzegają pewnych określonych reguł.

Zobacz wideo Czy telefon można mieć przy sobie podczas Wigilii? "Będę teraz jędzą, ale będę tego bronić"

Klaudia Halejcio Halejcio wygląda "fantastycznie" w hitowej kurtce. Przyciąga spojrzenia

Uważaj na buty. Czy powinno się zdejmować obuwie w gościach?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Zasady savoir-vivre mówią jasno. Gospodarz nie powinien nakłaniać gości do zdejmowania butów. Z drugiej strony należy się liczyć z zasadami ustalonymi przez gospodarza. Najlepszym rozwiązaniem będzie spytanie o zwyczaje panujące w odwiedzanym domu i dostosowanie się do nich.

Unikaj krytykowania. Uwagi zachowaj dla siebie

Gdy jesteś w gościach, lepiej nie krytykuj np. aranżacji wnętrz. Stosuj zasadę "o gustach się nie dyskutuje". Jeśli pewne rzeczy nie podobają ci się, lepiej wszelkie uwagi zachować dla siebie.

Nie udawaj się na samodzielne wyprawy po domu

Gdy po raz pierwszy, odwiedzamy dom znajomych, ciekawość często daje za wygraną. To częsta sytuacja szczególnie w przypadku parapetówek czy imprez. Lepiej spytaj o zgodę gospodarza, zanim podejmiesz decyzję o oglądaniu reszty domu czy mieszkania.

Nie przychodź w gości z pustymi rękami. Upominek to ważna rzecz

Zasady savoir-vivre mówią, że goście powinni wręczyć gospodarzowi upominek. Świetną opcją będzie butelka wina, słodkości lub kwiaty. Przyjście z pustymi rękami może okazać się sporą gafą.

Nie przyprowadzaj dodatkowych gości

Przyprowadzanie na spotkanie czy imprezę niezaproszonej osoby może być niemile widziane. Takie zachowanie może doprowadzić do wielu krępujących sytuacji. Oczywiście sytuacja wygląda inaczej, jeżeli zaproszenie było z osobą towarzyszącą.

Czuj się jak u siebie w domu? Nie traktuj tego zbyt dosłownie

Często wielu gospodarzy zaraz po przywitaniu kieruje do gościa słowa: czuj się jak u siebie. Jednak zbyt dosłowne traktowanie tych słów może skończyć się niezadowoleniem gospodarza. Pamiętaj, że każde zachowanie ma swoje granice i należy się kierować umiarem, we wszystkim, co robisz

Więcej o: