Bożonarodzeniowe przesądy. Niektórzy wierzą, że mogą powodować rodzinne kłótnie i przyciągać pecha

Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Warto więc mieć na uwadze kilka przesądów, które są związane z tym świętem, by uniknąć pecha oraz rodzinnych kłótni. Co robić, a czego unikać podczas wigilijnej kolacji? Podpowiadamy.

Istnieje wiele świątecznych przesądów, które związane są z Bożym Narodzeniem. Część z nich z pewnością jest ci dobrze znana, jednak niektóre mogą być niemałym zaskoczeniem. W tym dniu tradycja przeplata się z zabobonami, więc jeśli jesteś przesądna, lepiej miej je na uwadze. Zobacz, co robić, a czego unikać podczas bożonarodzeniowego świętowania.

Zobacz wideo Potrawy wigilijne zdrowe i dietetyczne. Mit czy prawda?

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Świąteczne przesądy. Dobrze się przygotuj do tegorocznego świętowania

Kilka świątecznych przesądów dotyczy jemioły. Jeśli pojawi się w twoim domu podczas Bożego Narodzenia, koniecznie pamiętaj o tych dwóch zabobonach. Przede wszystkim nie unikaj pocałunku pod jemiołą, ponieważ wówczas czeka cię nieszczęście w miłości przez kolejny rok. Nie należy jej też wyrzucać. Wystarczy, że zachowasz nawet niewielki fragment jemioły, a unikniesz złych uroków.

Po zakończonej kolacji wigilijnej nie zdmuchuj płomienia palących się świec. Lepiej zgaś je palcami lub specjalnym gasidłem, by nie narażać się na działanie pecha. Aby go uniknąć, pokrój też świąteczne ciasta, dopiero gdy wszyscy goście usiądą do stołu.

Wiele świątecznych przesądów dotyczy butów. Co robić, by uniknąć pecha i rodzinnych kłótni?

Okazuje się, że wiele bożonarodzeniowych przesądów związanych jest też z butami. Przede wszystkim lepiej nie dawać ich nikomu w prezencie. Uważa się, że taki upominek oddali was od siebie i da tej osobie pretekst, by odeszła od tej relacji. Planując też swój świąteczny strój, nie decyduj się lepiej na nowe buty, których wcześniej nie nosiłaś. Podobno przyniesie to niepowodzenie w nadchodzącym roku. A jeśli nie chcesz kłócić się z rodziną, według pewnego zabobonu powinnaś poprosić bliskich, by stawiali obuwie obok siebie.

Więcej o: