Sweter skurczył się w praniu? Można go uratować! Wystarczy użyć tego kosmetyku

Czasami pranie wełnianych swetrów kończy się naprawdę źle. W zbyt gorącej wodzie potrafią skurczyć się do rozmiarów ubranka dla dziecka i wydaje się, że nic się z tym już nie da zrobić. Jest jeden pewien trik, który może uratować sytuację.

Wełniane swetry są niezwykle wygodne i funkcjonalne. Wełna jest materiałem oddychającym, a przy tym skutecznie utrzymuje temperaturę. Jest przyjazna skórze i o ile będziemy o nią odpowiednio dbać to może służyć nam latami. Jednak pranie wełny to zupełnie inna bajka niż materiały syntetyczne. Wełniane swetry zdecydowanie nie nadają się do prania w pralce, choć niektóre z nich mają już specjalny program do prania wełny. Tak czy siak, najbezpieczniej jest prać je ręcznie. A co, jeśli o tym zapomnimy?

Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Odżywka do włosów na pomoc sweterkowi! Delikatne pranie i rozciąganie

Pod wpływem za wysokiej temperatury, jak i wirowania, wełniany sweter kurczy się do bardzo małych rozmiarów. Staje się też nieprzyjemnie szorstki. I najczęściej myślimy, że już nic z tym nie da się zrobić, co tym bardziej boli, bo wełna nie należy do najtańszych materiałów. Jak się okazuje, jest pewien sposób, tani i skuteczny.

Zobacz wideo Sandra Kubicka ocenia swoje stylizacje

Wystarczy sięgnąć po odżywkę do włosów. 20 ml odżywki należy wymieszać w ciepłej wodzie, a następnie dolać ją do dużej miski z chłodną wodą. Sweter trzeba zanurzyć w całości. Dalej lekko ugniatamy go, ażeby odzywka lepiej wniknęła we włókna i bardzo delikatnie go rozciągamy. Najlepiej zostawić go na pół godziny w misce, a później wypłukać w zimnej wodzie, odciskamy nadmiar wody ręcznikiem i suszymy sweter na płasko. Dodatkowym plusem tej metody jest to, że odżywka sprawia, że wełna staje się jeszcze milsza w dotyku. 

Innym polecanym sposobem jest namaczanie w wodzie z dodatkiem gliceryny, w proporcjach 100 ml gliceryny na 4 litry wody. Procedura jest taka sama. 

Więcej o: