Pierzesz ręczniki raz w tygodniu? To popularny błąd, którego lepiej nie popełniać

Przyjęło się, że ręczniki należy prać raz w tygodniu, by zachować ich świeżość. Okazuje się jednak, że to duży błąd. Ekspert uważa, że powinno się to robić znacznie częściej, by zachować odpowiedni poziom higieny. Jak często prać ręczniki? Podpowiadamy.

W wielu domach przyjęło się, że pranie ręczników raz w tygodniu jest dobrym rozwiązaniem. To wygodny sposób, a dzięki niemu zachowujemy też odpowiedni poziom higieny. Eksperci uważają jednak, że to błąd. Jak często należy prać ręczniki?

Zobacz wideo Dwa sposoby na zawsze miękkie ręczniki

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Pierzesz ręczniki raz w tygodniu? Ekspert wskazuje, że lepiej robić to częściej

Nie od dziś wiadomo, że ręczniki są siedliskiem bakterii i drobnoustrojów. Po każdym kontakcie z wodą chłoną wiele wilgoci, która w nieodpowiednich warunkach wysycha przez długie godziny. Właśnie wtedy w ich włóknach mnoży się wiele bakterii oraz grzybów, które nie powinny mieć kontaktu z naszą skórą. Należy dokładnie go suszyć, rozwieszając go, by szybko pozbyć się wilgoci. 

Mikrobiolog z New York University School of Medicine uważa, że korzystając z ręczników właśnie w taki sposób, powinniśmy wymieniać je od razu po trzech użyciach. Podobne stanowisko zajmuje amerykańska organizacja zrzeszająca producentów środków czystości, czyli Cleaning Institute. Okazuje się jednak, że w rzeczywistości wiele osób powinno wymieniać je znacznie częściej.

Jak często trzeba prać ręczniki? W tych sytuacjach rób to po każdym użyciu

Eksperci twierdzą, że wymiana ręczników po trzech użyciach sprawdzi się jedynie w przypadku osób, które dokładnie je suszą po każdym kontakcie z wodą. Kiedy należy robić to częściej?

  • Gdy jesteśmy przeziębieni - przeziębienie, grypa i obniżona odporność to powody, które warto wziąć pod uwagę i wymieniać ręczniki od razu po tym, jak ich użyjemy, by ograniczyć przenoszenie się zarazków.
  • Gdy używamy ich na siłowni - pot i różne wydzieliny, z jakimi mamy kontakt na siłowni, powinny skłonić nas do prania ręczników po każdym powrocie do domu. Dodatkowym argumentem jest również to, że mokry ręcznik schowany w torbie sportowej szybciej podatny jest na rozwój bakterii oraz grzybów.
  • Gdy ich nie dosuszamy - nie masz możliwości, by dokładnie rozwieszać ręczniki i suszyć je w otwartej łazience? Lepiej wymieniaj je po każdym użyciu.
  • Gdy mamy wrażliwą skórę - delikatne ciało, podatne na alergie lub różne zmiany skórne to dobry powód do tego, by wymieniać ręczniki po każdym użyciu. W tym przypadku zachowanie wysokich standardów higieny jest bardzo ważne.
Więcej o: