Będzie podwójna emerytura dla wdów? Lewica zbiera podpisy. "Życie stało się coraz droższe"

Świadczenie rodzinne potocznie nazywane wdowią emeryturą to forma pomocy, która ma wspomagać seniorki po śmierci mężów. W dobie szalejącej inflacji jest to jednak niewystarczające, ponieważ otrzymanie takiego wsparcia wiąże się z tym, że wdowa musi zrezygnować ze swojej emerytury. Możliwe jednak, że wkrótce się to zmieni.

Wdowia emerytura to świadczenie, które seniorka może otrzymać po śmierci męża. Właśnie dlatego Lewica zbiera podpisy pod projektem obywatelskim, który mógłby wprowadzić wiele korzystnych zmian. Jakie są jego założenia i kto obecnie może otrzymać emeryturę po mężu? Podpowiadamy.

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Komu obecnie przysługuje wdowia emerytura? Świadczenie po mężu mogą otrzymać tylko niektóre seniorki

Aby obecnie otrzymać wdowią emeryturę, trzeba zrezygnować z pobierania swojego świadczenia. Dodatkowo należy też spełnić jeden z poniższych warunków:

  • ukończyć 50 lat,
  • być osobą niezdolną do pracy w chwili śmierci męża,
  • ukończyć 50 lat lub stać się osobą niezdolną do pracy w ciągu 5 lat od śmierci męża, lub do momentu zakończenia opieki nad dzieckiem uprawnionym do renty rodzinnej,
  • wychowywać dziecko poniżej 16 roku życia lub 18 roku życia, jeśli kontynuuje naukę, które jest uprawnione do otrzymania renty rodzinnej po zmarłym,
  • wychowywać dziecko uprawnione do renty rodzinnej po zmarłym, które ma stwierdzoną trwałą niezdolność do pracy lub samodzielnej egzystencji.

Nie wszyscy są jednak zdania, że wdowia emerytura w obecnej formie jest wystarczającą pomocą. - Inflacja spowodowała, że i życie stało się coraz droższe i ta emerytura jest ciągle jedna. Oczywiście są marcowe, waloryzację emerytur są tak zwane 13. i 14. emerytury, ale to wszystko nie wyrównuje tego, jak duże koszty musi ta jedna osoba pokrywać. - stwierdziła pani Emilia, która jest wdową, jak czytamy na stronie lewica.org.pl

Zmiany, które mogą pomóc. Czy będzie podwójna emerytura po mężu?

W maju 2022 roku Lewica złożyła do Sejmu projekt ustawy, w którym znajdują się rozwiązania, mające dodatkowo wesprzeć seniorki. Został on jednak wstrzymany w "sejmowej zamrażarce", dlatego posłowie Lewicy oraz Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych przygotowali nowy, obywatelski projekt ustawy. Jeśli wszystko pójdzie po ich myśli, seniorki będą otrzymywać tzw. podwójną emeryturę. Wdowa mogłaby zdecydować czy chce zachować swoje świadczenie i powiększyć je o 50% emerytury męża, czy pobierać emeryturę męża i powiększyć ją o 50% swojego świadczenia. Dzięki temu będzie mogła skorzystać z korzystniejszego rozwiązania.

Dodatkowym udogodnieniem jest też założenie mówiące o tym, że prawo do wypłaty wdowiej emerytury miałyby zarówno osoby ubezpieczone w ZUS, jak i w KRUS oraz emeryci mundurowi. Takie zmiany to pomoc dla seniorek, ponieważ ich emerytury są nawet 40% niższe niż emerytury mężczyzn, o czym poinformowała Lewica. Aby jednak ten projekt mógł zostać przedstawiony w Sejmie, posłowie muszą zebrać 1000 podpisów, by złożyć zawiadomienie do marszałka Sejmu o powołaniu komitetu poparcia. Następnie w ciągu 3 miesięcy od zarejestrowania komitetu muszą zebrać aż 100 tysięcy podpisów.

Więcej o: