Przejrzyj choinkę przed zakupem! Chwila nieuwagi może kosztować cię pojawieniem się insektów w domu

Przed przyozdobieniem choinki, jeśli jest to żywe drzewko, należy dokładnie sprawdzić, czy nie osiadły na niej robaki. Jeśli tak się zdarzyło, to trzeba szybko się ich pozbyć. Inaczej z czasem staną się uciążliwymi lokatorami, a ich wyeliminowanie będzie o wiele trudniejsze.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Robaki na świątecznych drzewkach nie znajdują się przeważnie na igłach, lecz w drzewku. Większość choinkowych owadów umiera, gdy doskwiera im brak pożywienia oraz nieodpowiednia wilgotność. Preferują raczej miejsca zacienione z wilgotnymi warunkami, w przeciwieństwie do przytulnych i jasnych domów. Zobacz zestawienie szkodników, które przez nieuwagę mogą pojawić się w domu razem z choinką.

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Przejrzyj dokładnie choinkę przed zakupem. Te robaki możesz przynieść ze sobą do domu

  • Ochojniki to małe owady, które żywią się sokiem z igieł i nie stanowią zagrożenia dla człowieka. Mszyce mają białą woskową wydzielinę. Ich działanie powoduje, że igły żółkną, brązowieją i odpadają. Znajdziesz je na jodle kalifornijskiej.
  • Roztocza zazwyczaj są nieszkodliwe, leczy, gdy przeniosą się np. na roślinę, mogą stać się uporczywe. Wraz z żywą choinką możemy przynieść do domu wiele gatunków roztoczy.
  • Pająki uwielbiają skrywać się w drzewach, które są podstawą do stworzenia sobie siedliska. Zimą nie wykazują aktywności, lecz pod wpływem ciepła może to ulec zmianie i łatwo rozniosą się po całym domu.
  • Kulankowate zwykle znajdują dom w umierającym lub rozkładającym się drzewie. Ich pożywieniem są martwe komórki. Wzmożoną aktywność można zaobserwować w nocy. 
  • Pareczniki chowają się w korze i również wykazują większą aktywność w nocy, a ich pożywienie stanowią roztocza, larwy jaja oraz mniejsze owady. Jeśli tych rzeczy będzie brakować w pobliżu, za cel obiorą sobie rośliny. 

Jak pozbyć się robaków z choinki? Nie dopuść do tego, aby rozeszły się po domu

Sprawdzone hodowle drzewek gwarantują nam mniejsze ryzyko zdarzenia się niechcianych niespodzianek w postaci ukrywających się robaków. Inaczej sytuacja wygląda, kiedy sami wycięliśmy drzewko lub kupiliśmy je od mniej zaufanego sprzedawcy. Zanim wniesiemy choinkę do domu, należy dokładnie ją obejrzeć. W tym celu użyj latarki, by znaleźć i zidentyfikować oznaki występowania robaków. Chodzi m.in. o gniazda, jaja i same owady. Inną opcją jej postawienie choinki na białej kartce i energiczne potrząsanie. Jeśli pojawią się na niej szkodniki, będziemy wiedzieli, że należy niezwłocznie się ich pozbyć, a drzewko dokładnie oczyścić. W tym celu możesz użyć np. środka owadobójczego. Zrób to poza domem i odczekaj ok. 24 godziny, zanim udekorujesz choinkę.

Więcej o: