Suche powietrze w domu? Zapomnij o drogich nawilżaczach powietrza. Postaw w sypialni te rośliny

Rośliny w sypialni są świetnym sposobem na poprawienie higieny snu. Sypialnia jest miejscem odpoczynku i regeneracji naszego organizmu. Niektóre gatunki roślin produkują nocą tlen i poprawiają kondycję snu. Sprawdź, jakie rośliny warto mieć w sypialni.

Słabo wentylowane pomieszczenia i suche powietrze wpływają negatywnie na sen i dobre samopoczucie. Domowe rośliny posiadają nie tylko walory dekoracyjne. Oczyszczają powietrze, produkują tlen i wpływają korzystnie na sen.

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Rośliny w sypialni – tak czy nie? Poznaj zalety tego rozwiązania

Panuje mylne przekonanie, że rośliny pochłaniają tlen znajdujący się w pomieszczeniu. To mit. W procesie fotosyntezy rośliny oddają nadmiar tlenu do otoczenia. Niektóre gatunki roślin produkują tlen nawet w nocy. Podczas aranżacji wnętrza pamiętajmy o roślinach i nie traktujmy ich jedynie jako elementu wystroju wnętrza. Kontakt z przyrodą wpływa korzystnie na dobre samopoczucie. Zielony kolor poprawia nastrój i działa odprężająco. Rośliny nawilżają i oczyszczają powietrze, regulują poziom stresu oraz pochłaniają szkodliwe toksyny.

Jakie rośliny warto mieć w sypialni? Oto kilka propozycji 

Istnieją gatunki roślin szczególnie polecanych do sypialni. Rośliny te tworzą przyjemny mikroklimat sprzyjający odpoczynkowi i regeneracji. Aloes charakteryzuje się właściwościami leczniczymi – pochłania dwutlenek węgla i produkuje tlen, a dodatkowo nawilża powietrze. Rośliny doniczkowe jak paproć, bluszcz pospolity i skrzydłokwiat poprawiają jakość powietrza i neutralizują toksyny pochodzące np. ze smogu. Paprocie dodatkowo ujemnie jonizują powietrze w pomieszczeniach, w których znajdują się sprzęty elektroniczne. Zapach lawendy i jaśminu obniża ciśnienie krwi, ułatwia zasypianie i pomaga się odprężyć.

Jeśli wybieramy rośliny do sypialni, nie stawiajmy na kwiaty o intensywnym, drażniącym zapachu jak begonia czy oleandry, gdyż mogą powodować problemy ze snem. Rośliny trujące również nie powinny znaleźć się w naszej sypialni.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: