500 plus dla seniora. Niektórzy mają szansę na podwójną wypłatę? Do Sejmu trafił projekt ustawy

Świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji określa się potocznie mianem 500 plus dla seniora, choć o środki może ubiegać się nie tylko ta grupa. Jest jednak szansa, że wkrótce powstanie nowe 500 plus. Tym razem miałoby trafić ono natomiast do wybranych małżeństw.

Dodatkowe 1000 zł co miesiąc z pewnością byłoby dużą pomocą finansową dla seniorów. Czy jest szansa, aby takie wsparcie finansowe trafiło do wybranych emerytów? Decydującym czynnikiem będzie tutaj stan zdrowia, ale też... decyzja komisji i staż małżeński. 

Te znane pary unieważniły ślub kościelny Wiele znanych par chciało unieważnić ślub kościelny. Nie wszystkim się udało

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Brejza: Trzeba obronić 500 plus

500 plus dla seniora, ale nie tylko. Kto otrzyma pieniądze z ZUS? 

O świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji może ubiegać się każda osoba po 18. roku życia, która dysponuje jednym z poniższych orzeczeń

  • o niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o zaliczeniu do I grupy inwalidów wydane przed 1 września 1997 r. przez komisję lekarską
  • o całkowitej niezdolności do pracy w gospodarstwie rolnym i niezdolności do samodzielnej egzystencji,
  • o całkowitej niezdolności do służby i niezdolności do samodzielnej egzystencji.

Ważne jest także kryterium dochodowe. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku mogą liczyć osoby ze świadczeniami do 1896,13 zł brutto. Pełna wysokość świadczenia zostanie wypłacona natomiast tylko seniorom z dochodami do 1396,13 zł brutto. W przypadku pozostałych zastosowana zostanie zasada "złotówka za złotówkę". 

Przycinanie gałęzi Czy można zażądać od sąsiada przycięcia gałęzi? Wystarczy odpowiednie pismo

Będzie nowe 500 plus dla emerytów? Projekt ustawy jest w komisji

Komisja ds. Petycji rozpatruje obecnie petycję, która trafiła do Sejmu. Jej autorzy chcą wprowadzenia nowego 500 plus dla małżeństw jako formę uhonorowania długiego pożycia małżeńskiego. Pary z 40-letnim stażem miałyby otrzymywać dodatek co miesiąc. W komisji zdania na ten temat są jednak podzielone. Niektórzy uważają, że promocja małżeństwa może odbywać się niekoniecznie w formie finansowej. Alternatywą miałaby być jednorazowa wypłata, gdyż comiesięczne stanowiłyby dla budżetu zbyt duże obciążenie. Prace nad projektem wciąż trwają. 

Więcej o: