Powodem może być za mała lub za duża ilość wody. W zbyt wilgotnej glebie korzenie nie mogą oddychać. Duszą się i przestają dostarczać wodę i składniki odżywcze, których potrzebują rośliny.
Jeśli podlewasz rośliny za rzadko lub za mało obficie efekt może być podobny.
Przy zbyt małej ilości wody rośliny nie mogą pobierać niezbędnych składników odżywczych. Efektem są żółte liście.
Aby rozwiązać lub zapobiec problemom z wodą podsyp rośliny glebą, która dobrze odprowadza wodę. Jeśli uprawiasz rośliny w pojemnikach, wybierz donice z otworami drenażowymi i pilnuj, żeby na spodkach nie zbierała się woda.
Rośliny domowe Fot. Shutterstock
Zacznij od określenia, które liście żółkną jako pierwsze i jak zaczyna się żółknięcie. Dzięki temu możesz dojść do tego, czego brakuje twoim roślinom:&
Jeśli określisz przyczynę problemu, składniki odżywcze możesz dostarczyć roślinom w formie nawożenia mineralnego lub w formie odżywek.
roślina doniczkowa shutterstock.com
Korzenie roślin mogą uszkodzić się mechanicznie, przy przesadzaniu, mogą też zgnić. Jeśli korzenie zostaną uszkodzone raz, mogą mieć trudności z dostarczeniem roślinie potrzebnych składników. Roślina może przez to zacząć żółknąć i chorować.
Jak sprawdzić, czy roślina ma uszkodzone korzenie?
Aby sprawdzić, czy w pojemnikach nie ma uszkodzonych lub zbitych korzeni, delikatnie wysuń roślinę z doniczki. Ciemne, gnijące korzenie mają nieprzyjemny zapach. Jeśli problemem jest zagęszczenie, należy przyciąć niezdrowe korzenie, delikatnie je poluzować i przesadzić do większego pojemnika z dobrze przepuszczalną glebą.
Więcej ciekawych tekstów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl