Ci seniorzy mogą otrzymać 4944 zł dodatkowo do emerytury. Trzeba spełnić jeden warunek

Niektórzy seniorzy mogą liczyć nawet na dodatkowe 4944,79 zł brutto do emerytury. Pieniądze są wypłacane dożywotnio i bez żadnego wniosku. Jedyne, co trzeba zrobić, to osiągnąć wymagany wiek. Okazuje się jednak, że nie jest to tak proste, jak się wydaje.

4944,79 zł to dodatek do emerytury, który jest wypłacony wybranym seniorom w formie świadczenia honorowego — co miesiąc oraz dożywotnio. Choć kwota może robić wrażenie, warunki, które trzeba spełnić, aby go otrzymać, również. Otrzymają go bowiem tylko ci seniorzy, którzy ukończyli 100 lat.

Interesuje cię stylizacja gwiazd? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Girzyński: Myślę, że wyborcy czekają na emeryturę Tuska i Kaczyńskiego

Kto może liczyć na świadczenie honorowe? Należy spełnić jeden warunek

Świadczenie honorowe otrzymają seniorzy, którzy ukończą 100 lat. Wiek jest jedyną wytyczną, która o decyduje o przyznaniu wypłaty. W tym przypadku nie jest brana pod uwagę nawet wysokość świadczenia pobieranego z ZUS czy inne wymagania. Co więcej, dodatkowe pieniądze wypłacane są automatycznie, nie trzeba składać żadnego wniosku ani nigdzie się zgłaszać. Seniorzy, którzy ukończyli 100 lat, dostają je dożywotnio i co miesiąc.

Ile wynosi świadczenie honorowe i kiedy ustala się jego wysokość?

Od 1 marca 2022 roku świadczenie honorowe wynosi 4944,79 zł brutto. Kwota ta jest równowartością 100% przeciętnego wynagrodzenia pomniejszonego o składki na ubezpieczenie społeczne. Warto wiedzieć, że zmienia się każdego roku wraz z pierwszym dniem marca. Co istotne, nie podlega waloryzacji. Oznacza, że raz przyznane, będzie wypłacane seniorowi w tej samej wysokości do końca życia.

Statystyki ZUS-u. Ile osób pobiera świadczenie honorowe?

W marcu 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał świadczenia honorowe dla 2,6 tysiąca osób, z czego 2200 dla kobiet, a 400 dla mężczyzn. Dokładniejsze statystyki udostępniono za 2018 rok. Możemy w nich przeczytać, że cztery lata temu w grudniu ZUS wypłacił 1,9 tysięcy świadczeń honorowych. 85% świadczeniobiorców stanowiły kobiety, a średni wiek osoby, która pobierała dodatek, wynosił 102,25 roku. Najstarsza kobieta, która wtedy otrzymała emeryturę, miała 112 lat, a mężczyzna 111.

Więcej o: