18 nietoperzy śpiących na poduszkach. Takiego widoku po powrocie do domu opolanin się nie spodziewał

Do niecodziennej sytuacji doszło w Opolu. Gdy jeden z mieszkańców wrócił do swojego mieszkania, czekała na niego spora niespodzianka. Okazało się, że pod jego nieobecność zamieszkały w nim nietoperze. Co ciekawe, większość z nich postanowiła przezimować na stercie poduszek.

W zeszłym tygodniu Opolskie Centrum Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi" zostało wezwane do nietypowej interwencji. Okazało się, że w jednym z nieużywanych przez pewien czas mieszkań zagnieździły się nietoperze. Gdy przybyli na miejsce, ich oczom ukazał się niecodzienny widok.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Nietoperze są żywym barometrem zmian klimatycznych. W Polsce szybko ubywa gatunków zimnolubnych

W swoim mieszkaniu zastał 18 nietoperzy. Niektóre z nich leżały na stercie poduszek

W jednym z opolskich mieszkań zagnieździło się aż 18 borowców wielkich. Gdy właściciel wrócił po dłuższej nieobecności, zastał hibernujące nietoperze. Niektóre z nich wybrały sobie nietypowe miejsce na odpoczynek. - Były w kilku miejscach, ale największa grupa, chyba 13 z 18 sztuk wybrała stertę poduszek obok łóżka. Borowce zaczęły się wybudzać, a potem tuptać po mieszkaniu — powiedziała Marta Węgrzyn z Opolskiego Leczenia i Rehabilitacji Dzikich Zwierząt "Avi" w rozmowie z tvn24.pl

Nieszczelna wentylacja w mieszkaniu okazała się furtką dla nietoperzy

Okazało się, że do mieszkania na drugim piętrze ssaki dostały się przez nieszczelną wentylację. - Weszły przez dziurę wychodzącą na zewnątrz bloku, potem szybem wentylacyjnym, aż napotkały zniszczoną, dziurawą kratkę. To była właśnie ich furtka do mieszkania - relacjonowała specjalistka. Wytłumaczyła również, że pracować przy nietoperzach powinny jedynie osoby zaszczepione na wściekliznę. Należy obchodzić się z nimi delikatnie, gdyż mają bardzo cienkie kości, a mocniejszy chwyt może zrobić im krzywdę. Lokatorzy na gapę zostali przeniesieni do pomieszczenia przejściowego, a niebawem trafią do specjalnej budki.

Borowce wielkie coraz częściej spotykane są w budynkach

Borowce wielkie występują głównie w lasach, choć zdarza się, że zamieszkują także miasta. Za dnia najczęściej chowają się w dziuplach drzew lub skrzynkach dla ptaków czy nietoperzy. Prowadzą nocny ryb życia. W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się na terenie naszego kraju, w szczególności w budynkach. W okresie zimowym tworzą duże kolonie składające się z osobników obu płci. W Polsce podlegają ścisłej ochronie.

Więcej o: