Jak doprać skarpetki? Zaledwie szklanka tego produktu wystarczy, by wyglądały jak nowe

Jak doprać skarpetki, by znów były białe? Takie pytanie zadaje sobie niejedna pani domu, która chce, by materiał jak najdłużej wyglądał jak nowy. Okazuje się, że domowe sposoby szybko rozwiążą problem. Wystarczy zastosowanie produktów z kuchennej szafki.

Po wyjęciu ubrań z pralki czasem okazuje się, że sklepowe proszki nie dały rady rozwiązać problemu zabrudzeń na skarpetkach. Spostrzeżenie takiej sytuacji to najlepszy czas na podjęcie działań. Na szczęście kłopot można rozwiązać dzięki produktom z kuchennej szafki, które sprawią, że materiał będzie odświeżony i pachnący. Zobacz, co należy zrobić.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Termofor ze skarpetki i ryżu? To naprawdę działa!

Jak prać białe skarpetki? Biel wydobędziesz przy pomocy niezawodnego octu i sody oczyszczonej

Prostym i skutecznym sposobem na wybielenie zabrudzonych skarpetek jest zastosowanie octu, który praktycznie każdy z nas ma w swojej kuchni. Popularny, tani płyn odstrasza szkodniki, czyści wiele powierzchni, a także dopiera materiały i przy okazji pozbywa się bakterii. Okazuje się, że jego zastosowanie jest bardzo łatwe. 

  1. Wlej do miski jedną szklankę octu i dwie szklanki przegotowanej wody.
  2. Zamocz skarpetki w roztworze na około pół godziny.
  3. Wyjmij materiał z pojemnika i przekonaj się, że został doczyszczony. Charakterystyczny zapach kwasu szybko wietrzeje, dlatego nie musisz się obawiać, że będzie się długo utrzymywał na ubraniach.
  4. Wypierz skarpetki w pralce standardowym sposobem - najlepiej w temperaturze 30-40 stopni (nie wyższej, gdyż wtedy mogą się skurczyć).

Innym sposobem jest nałożenie i wtarcie w zabrudzony materiał pasty z sody oczyszczonej, którą można otrzymać poprzez połączenie produktu z niewielką ilością wody. Różnica powinna być zauważalna już po kilkunastu minutach. Później wystarczy wyprać skarpetki w pralce. Warto też od czasu do czasu zrobić trzydziestominutową płukankę w roztworze dwóch łyżek sody i dwóch szklanek wody.

Jak doprać skarpetki? Jeśli chcesz zachować pełnię koloru, nie możesz o tym zapominać

W utrzymaniu koloru i bieli na skarpetkach niezwykle istotna jest też technika prania w pralce. Przestrzeganie dwóch prostych zasad to klucz do sukcesu.

  1. Zawsze pierz czarne skarpetki z czarnymi ubraniami, białe z białymi, a kolorowe z kolorowymi. Dzięki temu materiał nie zafarbuje reszty odzieży, a także sam nie zostanie zafarbowany.
  2. Starannie dobieraj detergenty w zależności od koloru pranych ubrań. Niestety czarne skarpetki czyszczone w proszku do białych kolorów szybko wyblakną, dlatego warto zwrócić na to uwagę.
Więcej o: