Co zrobić z choinką po świętach? Nie wyrzucaj! Daj jej nowe życie w prosty sposób

Żywa choinka zachwyca swoim wyglądem nieco krócej niż sztuczne drzewka. Zaraz po świętach wcale nie musi znaleźć się na śmietniku. Istnieje wiele sposobów, na pożyteczne wykorzystanie jej i danie tzw. drugiego życia.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Co roku wiele z nas w okresie Świąt Bożego Narodzenia boryka się z dylematem odnośnie wyboru rodzaju choinki. Istnieje wiele zwolenników sztucznych oraz żywych drzewek. Niezaprzeczalnym plusem sztucznej choinki jest jej trwałość i to, że może nam posłużyć przez wiele lat, a żywej, że wprowadza do wnętrza niezaprzeczalny aromat i klimat. Niestety z jej trwałością jest nieco gorzej i nie postoi, aż tak długo. Co w takim razie zrobić z drzewkiem po świętach? Nie wyrzucaj!

Zobacz wideo Gruzja - to tutaj rodzą się bożonarodzeniowe choinki całej Europy. Nie jest to jednak nic uroczego

Co zrobić z choinką po Świętach? Pożyteczne sposoby wykorzystania drzewka

Gdy już przyjdzie czas, aby żywa choinka opuściła nasz dom czy mieszkanie, warto przemyśleć co z nią zrobić, aby pożytecznie ją wykorzystać i dzięki temu nadać jej nowe życie. Wiele osób wybiera rozwiązanie umieszczenia jej w śmietniku, lecz należy wiedzieć, że jest to najgorsza z możliwych opcji. Oto sposoby na to, by choinka przysłużyła się środowisku, a my będziemy wiedzieć, że nasze pieniądze nie poszły na marne.

  1. Wykorzystaj pień choinki do stworzenia niepowtarzalnych świeczników lub podstawek pod doniczki. Pamiętaj, aby odpowiednio wysuszyć oraz oszlifować drewno przy jego wyrobie.
  2. Wykorzystaj jako opał. To opcja dedykowana posiadaczom kominka, którzy mogą wykorzystać pocięte drzewo, na ogrzanie domu lub mieszkania. Upewnij się, że drewno zdążyło wyschnąć.
  3. Odetnij gałęzie i wykorzystaj je do izolacji roślin całorocznych. Dzięki temu, zapewnisz im ciepłe okrycie podczas zimowych miesięcy.
  4. Żywe drzewko, które zdążyło już zwiędnąć, może stanowić świetną podstawę do stworzenia wartościowej ściółki. Dzięki niej ochronimy rośliny i zapobiegniemy rozwojowi chwastów.
  5. Stwórz tarliska dla ryb takich jak szczupak, okoń oraz sandacz. Znajdź działające w okolicy koło wędkarskie i zbierz informacje, czy nie prowadzą aktualnie zbioru choinek. 
  6. Odłóż gałęzie w suche miejsce, by latem użyć ich jako podpór do roślin.
  7. Możesz zbudować karmnik dla ptaków. Wystarczy, że wykorzystasz osuszone kawałki drewna.

Gdzie oddać choinkę? Sprawdź, akcje w twojej okolicy

Recykling świątecznych drzewek to akcja, która co roku odbywa się w wielu miastach w Polsce pod hasłem np. "oddaj choinkę". Wystarczy oddać drzewko do gminnego punktu zbiórki odpadów, jako odpad biodegradowalny. Pamiętaj, że muszą być pozbawione wszelkich lampek i ozdób, w tym wykonanych z tworzyw sztucznych, papieru, metalu i szkła. Dzięki temu choinka po Świętach trafi w odpowiednie miejsce. Tam, najczęściej lądują np. w elektrociepłowni i są przetwarzane na energię. 

Więcej o: