Co zrobić, żeby okulary nie parowały? Weź 5 zł i idź do apteki, a rozwiążesz problem

Parujące szkła to jesienno-zimowa zmora osób, które muszą na co dzień nosić okulary korekcyjne. To nie tylko uciążliwy, lecz także niebezpieczny problem, który ogranicza pole widzenia. Istnieje jednak kilka prostych sposobów na to, by temu zaradzić. Co zrobić, żeby szkła okularów nie parowały?

Każdy, kto nosi okulary, dobrze wie, jak uciążliwe jest parowanie szkieł. Problem nasila się szczególnie jesienią i zimą, gdy temperatura za oknem spada, a my często przemieszczamy się z lodowatej, mroźnej aury do ciepłego, rozgrzanego pomieszczenia. W takich sytuacjach para, która pojawia się na szkłach, jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, choć może irytować wiele osób. Istnieje jednak kilka domowych sposobów na to, by temu zapobiec. Co zrobić, żeby szkła nie parowały? Podpowiadamy.

Zobacz wideo Jak sprytnie wykorzystać szare mydło?

Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Płyn, który fantastycznie czyści szkła okularów. Jak go przygotować?

Czyste szkła okularów korekcyjnych to coś, czego pilnuje wielu okularników. Specjalistyczne płyny i chusteczki, które można kupić w salonach optycznych, bywają kosztowne, jednak można samodzielnie przygotować podobny produkt. Nie tylko wyczyści szkła, lecz także może zapobiegać ich parowaniu.

Jak przygotować taki domowy płyn? Połącz kieliszek spirytusu (może być też wódka) z dwoma kieliszkami wody oraz kroplą płynu do mycia naczyń. Gotową mieszankę dokładnie wymieszaj i przelej do buteleczki z atomizerem. Zanim z niej skorzystasz, upewnij się u producenta, że twoje szkła mogą być czyszczone tego typu produktami.

Szybkie i tanie sposoby na parowanie szkieł w okularach. Wszystkie składniki możesz mieć już w domu

Sprej czyszczący do szkieł może jednak nie być tak skuteczny na zaparowane okulary. Wtedy lepiej sprawdzą się dwa inne sposoby, które kosztują grosze. Pierwszym z nich jest wykorzystanie mydła w kostce i delikatnej ściereczki z mikrofibry. Nanieś odrobinę produktu na wewnętrzną i zewnętrzną stronę szkieł, a następnie dokładnie je wypoleruj. Ten trik zmniejsza napięcie powierzchniowe, zapobiegając przywieraniu skroplonych cząsteczek wody do szkieł.

Drugim, świetnym sposobem, który pomoże uniknąć parowania szkieł, jest wykorzystanie gliceryny. Kupisz ją w każdej aptece za mniej niż 5 zł, a do jednorazowego użycia potrzebujesz jedynie dwóch kropel. Nanieś je na szkła delikatną ściereczką z mikrofibry od wewnętrznej i zewnętrznej strony szkieł, a na koniec dokładnie je wypoleruj. Glicerynowa warstwa będzie utrzymywała się jakiś czas, jednak gdy okulary znów zaczną parować, po prostu powtórz ten proces ponownie.

Więcej o: