Pamiętacie Babkę z serialu "Świat Według Kiepskich"? Krystyna Feldman miała naprawdę niezwykłe życie

Większość młodszych widzów pamięta ją jako Babkę ze "Świata Według Kiepskich", jednak serial nie był największym sukcesem Krystyny Feldman. Od zawsze wiązała karierę z grą aktorską, a w czasie wojny stała się łączniczką broni. Poznaj nieznane fakty z życia serialowej Rozalii Kiepskiej.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Krystyna Feldman urodziła się 1 marca 1916 we Lwowie. Można powiedzieć, że aktorstwo miała we krwi, zarówno jej ojciec, jak i matka byli znanymi artystami. Jednak jej życie nie zawsze było usłane różami. Poznaj nieznane fakty o popularnej Babce ze "Świata Według Kiepskich".

Zobacz wideo "Świat według Kiepskich" się skończył, więc wspominamy. Wiecie, że Ferdek wcale nie miał być Ferdkiem?

Uciekła ze szkoły handlowej, aby zostać aktorką. Krystyna Feldman, jakiej nie znacie

Choć ojciec Krystyny był znanym i cenionym aktorem, kobieta nie znała go zbyt dobrze. Ferdynand Feldman zmarł, gdy miała zaledwie 4 lata. Jej matka Katarzyna, związała się z człowiekiem, który wyżywał się na pasierbicy. Dziewczyna została wysłana do szkoły handlowej, aby "nie kalała nazwiska swojego ojca". Na szczęście młodej dziewczynie udało się z niej uciec, co więcej, rozpoczęła naukę w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. Niedługo później dostała angaż w teatrze lwowskim, jednak, jak sama przyznaje, rola przypadła jej głównie dzięki znanemu nazwisku.

Gdy nastała wojna, Krystyna Feldman opuściła teatr i stała się łączniczką broni. Gdy walki finalnie ustały, kobieta wróciła do teatru, gdzie poznała Stanisława Brylińskiego. Aktorka i starszy o 30 lat reżyser zakochali się w sobie. Niestety, zaledwie po 6 latach związku mężczyzna zmarł na zapalenie opon mózgowych. Krystyna Feldman nigdy nie związała się z innym mężczyzną. 

Przez lata grała role drugoplanowe. Dostała główny angaż w wieku 88 lat

Krystyna Feldman przez lata błyszczała na deskach teatrów, jednak jej kariera w filmie nie wyglądała tak kolorowo. Przez długi czas aktorka dostawała jedynie drugoplanowe role. Od 1999 roku wcielała się w postać Babki w serialu "Świat Według Kiepskich". Prawdziwy przełom nastąpił, gdy Feldman miała 88 lat. To właśnie wtedy dostała główną rolę w filmie "Mój Nikifor". Aktorka zagrała w nim rolę znanego malarza - Nikifora Krynickiego. Za swoje fenomenalne przedstawienie postaci, artystka otrzymała nagrodę "Orła" w kategorii "Najlepsza główna rola kobieca".

 

Przełom w karierze aktorki zbiegł się w czasie z bardzo nieprzyjemną sytuacją. W 2004 roku kobieta została napadnięta przez trójkę młodych złodziei. Nastolatkowie ukradli jej torebkę, w której znajdowało się około 1200 złotych, łamiąc przy tym biodro kobiety. Przestępców udało się złapać, a widząc listy z przeprosinami (napisane przez nich na zlecenie sądu rodzinnego), aktorka przebaczyła im.

Niedługo później Krystyna Feldman zachorowała na raka płuc. Zamiast spróbować wyleczyć nowotwór, artystka zaplanowała swój pogrzeb. Kobieta zmarła 24 stycznia 2007 roku. Zgodnie z jej ostatnią wolą, została pochowana w stroju, w którym grała sztukę "I to mi zostało". Kilka lat po jej śmierci, bratanek aktorki odnalazł rękopis, na podstawie którego powstała powieść "Światła, które nie gasną". Książka została wydana w 2016 roku.

Więcej o: