Zalej wrzątkiem, a po ostygnięciu podlej zamiokulkasa. Nowe listki pojawią się błyskawicznie

Zamiokulkas to nietypowa roślina o soczyście zielonych liściach. Jest piękny, doskonale oczyszcza powietrze, a przy tym jest nieskomplikowany w pielęgnacji. Domowy nawóz pomoże ci zachować go w dobrej kondycji na długo. Jak o niego dbać?

Zamiokulkas to roślina, która cieszy się coraz większą popularnością. Nic dziwnego, skoro na parapecie prezentuje się naprawdę okazale, a do tego wybacza wiele błędów w pielęgnacji. Pochodzi z Afryki. Ponieważ naturalnie rośnie w trudnych warunkach, jest niezwykle odporny na wiele niedogodności. Co zrobić, kiedy nie chce wypuszczać nowych liści?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Miniszklarnia z plastikowej butelki. Dowiedz się, jak stworzyć domową rozsadę ziół

Zamiokulkas — idealna roślina dla zapominalskich. Wybacza naprawdę wiele

Zamiokulkas jest idealnym wyborem dla osób, które nie mają ręki do roślin i zdarza się, że zapominają o podlewaniu. Dobrze znosi chwilowe przesuszenie czy brak światła, gdyż w naturze rośnie w dość trudnych warunkach. Ma nietypowe, soczyście zielone i długie liście, które osiągają nawet 80 cm. Trzeba jednak pamiętać, że w warunkach domowych rośnie stosunkowo powoli.

Jak zadbać o zamiokulkasa? Choć to niewymagająca roślina, warto pamiętać o tych kwestiach

Zamiokulkas wymaga umiarkowanego podlewania. Niestraszne mu są także krótkie okresy suszy. Najlepiej trzymać go na stanowiskach półcienistych, lecz dobrze zniesie także te zacienione, lub porządnie nasłonecznione. Pamiętaj jednak, że będzie się to wiązało ze zmianami w jego wyglądzie. Zbyt mała ilość światła może sprawić, że jego liście będą bardzo jasne i podłużne, z kolei zbyt duża poskutkuje plamami. Trzymaj ją w pomieszczeniu od 20 do 25 stopni, bez przeciągów.

Dlaczego zamiokulkas nie wypuszcza nowych liści? Postaw na domowe nawozy

W domowych warunkach zamiokulkas rośnie stosunkowo powoli. Co zrobić, aby szybciej wypuszczał nowe liście? Istotne jest odpowiednie podłoże — bogate w składniki odżywcze, lekkie i przepuszczalne. Postaw także na nawożenie. Zaopatrz się w świeże lub suszone liście pokrzywy, zaparz w gorącej wodzie, a gdy ostygnie, podlej roślinę. Idealnie sprawdzi się także żelatyna. 1 łyżkę produktu zagotuj w szklance wody, a następnie poczekaj, aż ostygnie. W ostatnim kroku rozcieńcz w 3 szklankach wody. Gotową mieszanką podlewaj raz w miesiącu.

Więcej o: