Do tych seniorów trafi podwójna emerytura, jeśli złożą dwa wnioski. Drugiego świadczenia nie wypłaci ZUS

Wbrew pozorom, podwójna emerytura jest możliwa, ale tylko w trzech przypadkach. Aby ją otrzymać, należy spełnić określone warunki i złożyć dwa wnioski, w tym jeden do ZUS. Kto może liczyć na podwójną emeryturę i co dokładnie trzeba zrobić, aby ją otrzymać?

W dobie szalejącej inflacji i wyższych cen za produkty i usługi, każde dodatkowe pieniądze są na wagę złota, w szczególności w przypadku seniorów. Niektórzy z nich mogą otrzymywać dożywotnio podwójną emeryturę. Drugiego świadczenia nie wypłaci jednak ZUS.

Interesuje cię tematyka świadczeń? Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo 14. emerytura zostanie na stałe? Pytamy wiceministra finansów

Osoby, które pracowały za granicą, mogą liczyć na podwójną emeryturę. Obowiązują warunki

Niektórzy seniorzy mogą liczyć na dożywotnie, podwójne świadczenie. Niestety, możliwość ta dostępna jest dla osób, które pracowały legalnie nie tylko w Polsce, ale za granicą i były równocześnie ubezpieczone w ZUS oraz w urzędzie drugiego kraju.

Aby otrzymać podwójne świadczenia, należy złożyć niosek w obu urzędach po ukończeniu wymaganego wieku emerytalnego. Pamiętaj, że może się on różnić w zależności od kraju. W Polsce jest to 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

W maju pojawiły się zmiany w podwójnej emeryturze dla mundurowych

Na podwójną emeryturę mogą liczyć także niektórzy mundurowi. Jeszcze niedawno świadczenia za pracę mundurową i cywilną przysługiwały niemal wszystkim przedstawicielom służb. Teraz mundurowi muszą podjąć decyzję, którą emeryturę chcą pobierać, czy z ZUS, czy z Zakładu Emerytalno-Rentowego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Jak możemy przeczytać w nowelizacji z 17 maja 2022, nie dotyczy to tych mundurowych, którzy:

  • podjęli służbę po 1 stycznia 1999 roku, ale przed 1 października 2003,
  • mają za sobą minimum 25 lat służby.

Ci mogą wybrać, czy chcą pobierać dwie emerytury, czy tą za pracę cywilną doliczyć do świadczeń mundurowych. W tym celu także należy złożyć dwa wnioski w dwóch urzędach.

Podwójna emerytura dla rolników. Kto ją otrzyma?

Na podwójną emeryturę mogą liczyć także rolnicy, którzy równolegle odprowadzali składki do ZUS i KRUS. Dotyczy to tych, którzy:

  • urodzili się po 31 grudnia 1948 roku,
  • podlegają ubezpieczeniu rolników przez okres co najmniej 25 lat,
  • podlegają powszechnemu systemowi emerytalnemu.
Więcej o: