Od kiedy przybywa dnia? Po tej dacie noc będzie coraz krótsza

Zimą, gdy dni są krótkie i chłodne, samopoczucie wielu osób ulega zmianie na gorsze. Wychodzenie do pracy w ciemności i wracanie do domu, gdy ponownie nie ma już słońca, często działa przygnębiająco. Z tego względu warto wiedzieć, od kiedy przybywa dnia. Okazuje się, że data wypada już niedługo.

Ostatni weekend października zmienił w Polsce czas z letniego na zimowy. To okres, gdy ciemno robi się o stosunkowo wczesnej godzinie, a mała ilość promieni słonecznych docierających do skóry może wpływać niekorzystnie na samopoczucie wielu osób. Sytuacja jest przejściowa i już niebawem ulegnie zmianie. Jedyne co należy zrobić, to cierpliwie poczekać na przesilenie zimowe i najkrótszy dzień w roku, który wypada niedługo.

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Zmiana czasu może być śmiertelna w skutkach

Od kiedy przybywa dnia? Należy poczekać na przesilenie zimowe

Mała ilość promieni słonecznych wpływa bezpośrednio na organizm poprzez wywoływanie poczucia senności, niechęci do aktywności, zwiększania podatności na choroby, a nawet rozdrażnienia. Dzień zaczyna się wydłużać od momentu przesilenia zimowego, które w 2022 r. na półkuli północnej wypada już w środę, 21 grudnia. To oznacza, że jasno będzie mniej więcej przez 7 godzin i 42 minuty, a każdego kolejnego dnia słońce będzie świecić coraz dłużej. Gdy nadejdzie wiosna, ponownie nastąpi zmiana czasu na letni. Sytuacja ma zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Niektórzy twierdzą, że taka ingerencja dwa razy w roku wpływa niekorzystnie na samopoczucie. W 2023 r. zmiana czasu będzie miała miejsce w nocy z 25 marca na 26 marca — z godziny 2:00 na 3:00.

Aleksandra Zienkiewicz Zienkiewicz zachwyca w kreacji z dekoltem do pępka. "Szczęka opadła"

Dlaczego w Polsce zmieniamy czas? Zmiany zaczęły następować w latach 80.

Wiele państw europejskich postanowiło wprowadzić zmiany dotyczące czasu w XX wieku. W latach 80. zaczęto przyjmować przepisy, które zmniejszały rozbieżności pomiędzy godzinami w poszczególnych krajach. Prawdopodobnie propozycja wprowadzenia czasu letniego pierwszy raz padła już w XVIII wieku. Jak podaje portal Rmf.fm, celem było lepsze dopasowanie czasu aktywności ludzi do godzin, w których jest najwięcej słońca.

Zrobiła ze swojego psa Grincha. Nie takiej reakcji ludzi się spodziewała. 'To okropne' (zdjęcie ilustracyjne) Zrobiła ze swojego psa Grincha. Nie takiej reakcji się spodziewała. "To okropne"

Więcej o: